Rodzice biorą kredyty na szkolne wyprawki

Kredyty na szkolne wyprawki
fot. Pixabay.com

Według danych opublikowanych przez Irish League of Credit Unions (ILCU) ponad jedna trzecia (36%) rodziców dzieci w wieku szkolnym weźmie w tym roku kredyty na szkolne wyprawki dla swoich dzieci. Oznacza to wyraźny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy takie deklaracje składało 29% rodziców.

Rodzice, których dzieci chodzą do szkoły podstawowej zadłużą się średnio na 367 euro (345 euro w 2017), natomiast ci posiadający dziecko w szkole średniej wezmą kredyt na 443 euro (415 euro w 2017). dla zdecydowanej większości rodziców, nie tylko tych decydujących się na kredyty i pożyczki, wyprawki szkolne dla dzieci to poważny wydatek.

67% rodziców deklaruje, że koszty posłania dziecka do szkoły poważnie naruszają ich rodzinne budżety. Dla niemal połowy z nich jest to największe zmartwienie związany ze szkołą. 40% rodziców dzieci w szkołach podstawowych twierdzi, że odczuwa presję, by kupować dzieciom markowe rzeczy do wyprawki szkolnej. Presja ta jest wyraźnie większa w przypadku dzieci w szkołach średnich, bo odczuwa ją aż 54% rodziców.

Koszty wyprawek szkolnych wzrosły na tyle wyraźnie, że aż 31% rodziców twierdzi, że będzie musiało odmówić dzieciom konkretnych produktów związanych ze szkołą, bo nie będzie ich na nie stać. Rok temu to samo deklarowało 25% rodziców. W tej grupie aż 40% rodziców stwierdziło, że nie będzie ich stać na nowe buty do szkoły.

Ogólnie rodzice oceniają, że koszty posłania dziecka do szkoły podstawowej zamkną się w kwocie 999 euro. Dla szkoły średniej koszty te sięgną 1 379 euro. Jest to odpowiednio o 49 euro i 22 euro mniej niż rok wcześniej. Spadek kosztów związany jest głównie z faktem, że coraz więcej rodzin deklaruje rezygnację z zajęć pozalekcyjnych i opieki poszkolnej. Znacząco także obcięto koszty transportu dzieci do szkoły.

Kredyty na szkolne wyprawki

Rodzice decydujący się na kredyty i pożyczki na wyprawki szkolne w zdecydowanej większości zadłużą się na nie więcej niż 500 euro. Jednak jedna czwarta rodzin pożyczy ponad 800 euro, by zapewnić dzieciom wszystkie książki, mundurki i inne rzeczy konieczne do szkoły.

Zdaniem specjalistów jest to niepokojący trend, pokazujący, że coraz mniej rodzin dysponuje wolnymi funduszami pozwalającymi im na finansowy oddech nawet w chwili kumulacji dużych wydatków. Oznacza to, że nawet rosnące dochody irlandzkiego społeczeństwa nie są jeszcze na tyle wysokie, by zapewnić płynność finansową większości rodzin.

Spośród rodzin, które zdecydują się na wzięcie pożyczki na szkolne wyprawki aż 46% zaciągnie szybkie i drogie kredyty, które w dalszej perspektywie mogą spowodować pogłębienie kłopotów finansowych. Jednocześnie 42% z tych rodzin twierdzi, że nie otrzyma kredytu w banku czy kasie pożyczkowej (Credit Union) z powodu zbyt dużego zadłużenia w przeszłości.

– Mimo polepszającej się sytuacji gospodarczej kraju, nadal wiele rodzin ma kłopoty z pokryciem kosztów posłania dzieci do szkoły. Niektóre wydatki są mniejsze niż rok temu, a mimo to więcej rodziców niż rok temu weźmie kredyty na wyprawki szkolne. A najbardziej martwi, że w większości będą to szybkie i wysoko oprocentowane pożyczki – mówi Paul Bailey z ILCU.

Jednocześnie zachęcił on wszystkich rodziców decydujących się na kredyty na szkolne wyprawki do odwiedzenia lokalnego oddziału Credit Union i zapoznania się z szeroką ofertą pożyczkową. Jego zdaniem nawet osoby, które miały kłopoty ze spłacaniem pożyczek w przeszłości mogą liczyć na pomoc w trudnej sytuacji finansowej.

ILCU ocenia, że średnie oprocentowanie szybkich pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe sięga 188%. Oznacza to, że korzystając z takich ofert rodziny wpędzają się w spiralę długów, z której niezwykle trudno wyjść.

Zdaniem Paula Bailey’a znacznie bardziej opłacalny jest system mikro-pożyczek oferowany przez Credit Union. Jest on dostępny jest nawet dla osób o niskich dochodach. Szczególnie atrakcyjny może on być dla rodzin, których głównym źródłem dochodów są zasiłki socjalne.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.