Rozpoczął się siódmy Winterval

siódmy Winterval
fot. Krzysiek Wiśniewski

W sobotę 17 listopada w Waterford rozpoczął się siódmy Winterval, największy zimowy festiwal w Irlandii. Oficjalnej inauguracji imprezy dokonali Św. Mikołaj oraz Kirsten Mate Maher, zdobywczyni tytuły Róży z Tralee. W sobotnie popołudnie przejechali razem przez centrum miasta witani gorąco przez tłumy mieszkańców i turystów, by o godz. 17.00 włączyć świąteczną iluminację na John Roberts Square.

Już na godzinę przed włączeniem świateł na głównym placu w centrum miasta zaczęły gromadzić się tłumy, które rosły z każdą minutą. W chwili zapalenia iluminacji niemal cały plac był szczelnie wypełniony rodzinami z dziećmi w każdym wieku, turystami i mieszkańcami, którzy zostali zaskoczeni nagłymi opadami sztucznego śniegu.

Po włączeniu świateł Św. Mikołaj i Kirsten wraz z burmistrzem Joe Kelly przejechali przez centrum miasta, między innymi przez Apple Market gdzie byli entuzjastycznie witani przez zgromadzone tłumy.

W ten sposób oficjalnie rozpoczął się siódmy Winterval, który potrwa do niedzieli 23 grudnia. Organizatorzy spodziewają się nawet 500 000 odwiedzających, dla których przygotowano 60 atrakcji, w większości bezpłatnych. Jedną z największych będzie w tym roku unikatowy pokaz świateł na budynku The Deanery. Będzie można go oglądać co pół godziny w każdy dzień festiwalowy od godz. 17.00.

siódmy Winterval
fot. Krzysiek Wiśniewski
Polska społeczność współtworzy siódmy Winterval

Wśród atrakcji znajdą się także Świąteczne Kino w The Reg, Herbatka z Mikołajem w restauracji No. 9, świąteczny kiermasz na Cathedral Square i Arundel Square. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów festiwalowych takich jak lodowisko czy diabelski młyn na The Quay. Odwiedzający będą mogli skorzystać z przejażdżki powozem zaprzęgniętym w konie lub specjalnym festiwalowym pociągiem objeżdżającym całe centrum, a najmłodsi z pewnością ucieszą się z wizyty w Grocie Św. Mikołaja, gdzie czekają na nich atrakcyjne prezenty.

Na festiwalu nie zabraknie także polskiej społeczności z Wioską Św. Mikołaja, gdzie tradycyjnie prezentują się polscy artyści i rzemieślnicy, a dzieci mogą upiec i udekorować świąteczne pierniczki. W tym roku polska społeczność otrzymała lokal w centrum miasta i w samym sercu Wintervala, przy 24 George’s Street (naprzeciwko Argosa). Tym samym polskie tradycje świąteczne oraz wyroby artystyczne mają szansę trafić do jeszcze większej rzeszy odwiedzających ten największy w Irlandii zimowy festiwal.

Więcej informacji o samym festiwalu i licznych atrakcjach można uzyskać na stronie www.winterval.ie. Zapraszamy i polecamy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.