Rząd obiecuje wsparcie dla przebudowy Północnego Nabrzeża

Północnego Nabrzeża
fot. WLR FM

Michael Walsh, zarządzający mieniem komunalnym w Waterford otrzymał list od Ministra Mieszkalnictwa i Samorządu, Eoghana Murphy’ego, w którym minister zapewnia, że rząd wesprze przebudowę Północnego Nabrzeża. Przyznanie w ubiegłym roku zaledwie 6 milionów euro na przebudowę wywołało zaniepokojenie, czy rząd nadal popiera inwestycję i czy wesprze ją finansowo.

W swoim liście minister Murphy zapewnił, że rząd jest zdecydowany wesprzeć budowę kompleksu hotelowo-mieszkaniowego na Północnym Nabrzeżu w Waterford. Jego zdaniem inwestycja będzie należała do największych z tych, które uzyskają rządowe wsparcie w ramach programu rozwoju irlandzkich miast.

– Jako główna inwestycja w regionie przebudowa Północnego Nabrzeża będzie kluczowa dla rozwoju miasta jak i całego regionu. Już w roku 2016 inwestycja została włączona do ramowego programu rozwoju irlandzkich miast i rząd nie zrezygnował z jej wspierania – czytamy w liście ministra.

Program rozwoju miast zakłada przyznanie dotacji o łącznej wartości 2 miliardów euro do roku 2027, z czego 500 milionów euro będzie rozdzielone w tym i przyszłym roku. Zdaniem ministra Północne Nabrzeże może liczyć na dużą dotację jeszcze przed końcem tego roku oraz na kolejną – w przyszłym.

Wprawdzie minister Murphy nie przedstawił żadnych konkretnych liczb oraz kalendarza dotacji, jednak zapewnił, że Waterford otrzyma wkrótce dotację „znacznie wyższą niż przyznane do tej pory 6 milionów euro”. Zapowiedział, że wkrótce przedstawiciele rządowej agencji przyznającej dotacje odwiedzą Waterford, by ustalić szczegóły z władzami miasta.

Zdecydowany inwestor 

Simon Wilcock reprezentujący Fawaz Al Hokair Real Estate Company, głównego inwestora na Północnym Nabrzeżu, stwierdził, że firma nie ma zamiaru wycofać się z inwestycji i jedynie czeka na zielone światło od władz samorządowych.

– Inwestycja na Północnym Nabrzeżu należy do największych prowadzonych przez naszą firmę. Będzie ona miała kluczowe znacznie dla rozwoju całego regionu, jak i samego miasta. Oceniamy, że uda się nam ją zakończyć w ciągu trzech lat, jednak każda inwestycja o takiej skali wymaga starannego przygotowania i zaplanowania – stwierdził Wilcock.

Jednocześnie Rob Cass, który wielokrotnie wypowiadał się w imieniu saudyjskiego inwestora, stwierdził, że cała infrastruktura konieczna do przeprowadzenia inwestycji musi być gotowa do listopada tego roku. Jego zdaniem w razie nie dotrzymania listopadowego terminu inwestor może się wycofać, gdyż dalsze przedłużanie fazy przygotowawczej oznaczałoby dla niego wymierne straty.

– W listopadzie musi być gotowa całą infrastruktura, którą mają zapewnić władze samorządowe. Ponadto także w listopadzie chcielibyśmy poznać szczegółowy plan finansowania inwestycji ze strony władz Waterford. Musimy być pewni, że wszystkie drogi, mosty i środki transportuj będą gotowe przed planowanym otwarciem w roku 2022 – mówił Cass.

Według wcześniejszych zapewnień ze strony rządowej kolejna transza dotacji może zostać przyznana Waterford już w marcu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.