Rząd zignorował propozycję szpitala w Waterford

Rząd zignorował propozycję
Wnętrze kontenerowego oddziału kardiologicznego

Według informacji ujawnionych przez kierownictwo szpitala w Waterford, rząd zignorował propozycję zainstalowania kontenerowego oddziału kardiologicznego. Propozycja, uzupełniona o wszelką dokumentację medyczną i finansową, została wystosowana w styczniu tego roku, jednak do dziś szpital nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Proponowany oddział mieszczący się w pełni wyposażonych kontenerach mógłby stać się uzupełnieniem obecnie istniejącego, który działa tylko w dni powszednie i jest zamykany po godz. 17.00. Niestety brak odpowiedzi na propozycję spowodował, że kontener z pełnym wyposażeniem został sprzedany do Wielkiej Brytanii. Według informacji z brytyjskiego NHS obecnie działa przy jednym z tamtejszych szpitali.

W tej chwili przy szpitalu w Waterford działa przenośny oddział kardiologiczny, który oferuje jedynie diagnostykę, bez możliwości leczenia nagłych przypadków. Proponowany kontener był wyposażony we wszelkie nowoczesne urządzenia służące ratowaniu życia i zdrowia osób cierpiących na choroby serca.

Kierownictwo szpitala w Waterford twierdzi, że producent kontenerowych oddziałów kardiologicznych będzie miał kolejny do dyspozycji na przełomie września i października. Jednak, aby trafił on do Waterford, już teraz konieczne jest złożenie zamówienia oraz otrzymanie promesy finansowania.

Pół miliona ludzi bez właściwej opieki

Szpital w Waterford obsługuje obszar zamieszkany przez około 500 000 ludzi i jest jedynym w Irlandii centrum opieki nad nagłymi przypadkami, które nie posiada działającego całą dobę oddziału kardiologicznego. Dla porównania, szpitale w Dublinie obsługujące zaledwie dwukrotnie większą populację dysponują aż dziewięcioma takimi oddziałami. Dodatkowo działa tam 11 prywatnych placówek zdrowia, w których znajdują się takie oddziały. Tymczasem oddział w Waterford jest czynny jedynie przez 39 godzin w tygodniu, a poza godzinami jego pracy nagłe przypadki kierowane są do Cork.

Obecnie w rejonie Waterford na konieczne badania kardiologiczne oczekuje ponad 700 osób. Najpoważniejsze i nagłe przypadki odsyłane są do Dublina, Limerick lub Cork. Ograniczony dostęp do laboratorium i specjalistycznego sprzętu powoduje, że chorzy na serce pacjenci w Waterford przebywają na oddziale przeważnie ponad 10 dni. Średnia dla całej Irlandii wynosi 6 dni, a w niektórych szpitalach w Dublinie pacjenci wychodzą już po 3-4 dniach.

– Należałoby zapytać polityków z Waterford dlaczego nie walczą o tak podstawową sprawę. Oddział proponowany przez nasz szpital mógł znacząco skrócić kolejki oczekujących na badania czy zabiegi ratujące życie. Jednocześnie rząd wydaje 2 miliony euro rocznie na przenośny oddział, który oferuje jedynie niepełną diagnostykę. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego rząd zignorował propozycję szpitala. Kontener z pełnym wyposażeniem kosztowałby zaledwie 130 000 euro więcej – mówi Matt Shanahan kierujący kampanią na rzecz polepszenia opieki kardiologicznej w Waterford.
Zaniedbani przez polityków

Jego zdaniem rejon południowo-wschodni jest jawnie dyskryminowany przez rząd centralny a status szpitala jest stale podkopywany. Ma to na calu zmniejszenie, już i tak stosunkowo niskich, wydatków na opiekę medyczną w Waterford.

– Nasi politycy mają możliwość lobbowania na rzecz poprawy sytuacji, jednak z jakiegoś powodu tego nie robią. Posłowie związani z partią rządzącą nie mają najwyraźniej żadnego wypływy na decyzje rządu i nie są w stanie przebić się z wysuwanymi propozycjami – dodaje Matt Shanahan.

Senator Paudie Coffey twierdzi, że od pewnego czasu stara się przekonać Ministerstwo Zdrowia do wyasygnowania funduszy na nowy oddział kardiologiczny lub na rozszerzenie opieki w już istniejącym. Niestety jego zabiegi nie przyniosły do tej pory żadnych efektów, a ministerstwo pozostaje głucha na potrzeby mieszkańców regionu Waterford.

– Bez względu kiedy i jaka zapadnie decyzja, i tak będzie ona podjęta za późno dla tych, którzy przez ostatnie lata nie mogli doczekać się właściwej opieki medycznej w naszym szpitalu – tak Matt Shanahan skomentował starania senatora Coffey’a.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.