Saperzy przeprowadzili kontrolowaną eksplozję

Saperzy
fot. WLR FM

We wtorek, 12 marca, specjalny oddział saperski przeprowadził kontrolowaną eksplozję podejrzanej paczki, która została podrzucona do ogrodu jednego z domów przy Central Avenue w Waterford. Paczka została zauważona przez mieszkańców o godz. 13.10. Od razu została wezwana Garda, która zabezpieczyła teren i poinformowała okolicznych mieszkańców o potencjalnym niebezpieczeństwie.

W ciągu dwóch godzin na miejscu zjawił się oddział saperów z Cork, którzy zbadali podejrzaną paczkę przypominającą bombę rurową i zdecydowali się przeprowadzić kontrolowaną eksplozję. Około godziny 17.00 mieszkańcy domów znajdujących się w bezpośrednim niebezpieczeństwie zostali ewakuowani, a kontrolowana eksplozja wykazała, że paczka byłą jedynie atrapą bomby.

Zabezpieczanie terenu oraz śladów trwało do godz. 19.35 i dopiero wtedy mieszkańcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów. Ani Garda ani saperzy nie udzielają żadnych informacji dotyczących podejrzanej paczki ani przeprowadzonej akcji.

Radny Sean Reinhardt, który mieszka przy Central Avenue był zaszokowany tym, że przy tej spokojnej ulicy pojawił się oddział saperów.

– Na początku nikt nie wiedział co się dzieje, czy bomba jest uzbrojona i czy to w ogóle jest bomba. W okolicy mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi i rodzice byli mocno zaniepokojeni, bo ich dzieci często bawią się przy tej ulicy, którą do tej pory wszyscy uważali za bezpieczną – mówił radny Reinhardt.

Jego zdaniem za wcześnie, by mówić o jakimkolwiek motywie czy o realnym zagrożeniu dla mieszkańców. Jednak powtórzył on apel Gardy o udzielenie jakichkolwiek informacji mogących mieć związek z podejrzanym ładunkiem.

Tego samego dnia w Knockaderry w pobliżu Kilmeaden do jednego z domów wrzucono cegłę owiniętą podpalonymi szmatami, która miała wywołać pożar. Na szczęście mieszkańcy domu zdołali ugasić płomienie zanim się rozprzestrzeniły.

Wezwana straż pożarna jedynie zabezpieczyła ślady i oceniła niewielkie straty, jakie powstały w wyniku niedoszłego podpalenia.

Także i w tym wypadku Garda apeluje o wszelkie informacje mogące pomów w ustaleniu sprawców. Na zgłoszenia czekają funkcjonariusze na posterunkach w Tramore (051 391620) i w Waterford (051 305 300).

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.