Skandal z testami na raka szyjki macicy dotyka też Waterford

Skandal z testami na raka szyjki macicy
Foto: RTE.ie
Poseł z Waterford David Cullinane potwierdził, że nawet kilkanaście kobiet z miasta i hrabstwa Waterford mogło paść ofiarami wadliwie przeprowadzonych testów medycznych. Skandal z testami na raka szyjki macicy dotyka ponad 200 kobiet w całej Irlandii. Okazuje się, że błędy HSE spowodowały śmierć 17 z nich.

Poseł Culinanne oraz przedstawiciele szpitala w Waterford mają opracować strategię komunikacji z kobietami z rejonu Waterford, które nie zostały poinformowane o konieczności przeprowadzenia ponownych badań. Ani szpital, ani HSE nie ujawniły, czy którakolwiek z ofiar pochodzi z Waterford.

Do tej pory wiadomo jedynie, że spośród 208 kobiet, które powinny powtórzyć badania, by mieć szanse na szybką diagnozę i leczenie, aż 168 nie zostało o tym poinformowanych. Opóźnienia z przepływie informacji i zbyt późne podjęcie leczenia spowodowały, że 17 z nich zmarło.

Szpital w Waterford twierdz, że każda kobieta, która poddała się testom w ramach programu Cervical Check indywidualnie może zgłosić się po wyniki. W przypadku uzasadnionych wątpliwości przeprowadzone zostanie ponowne badanie.

Ogólnokrajowy skandal

Skandal z nieprawidłowymi wynikami wybuchł w ubiegłym miesiącu kiedy jedna z pacjentek, Vicky Phelan, odkryła, że badania w roku 2011 wykazały wynik pozytywny, a mimo to nikt jej o tym nie poinformował. Tym samym rak rozwijał się przez ostatnie 7 lat, a pochodząca z Mooncoin Vicky nie miała szans na skuteczne leczenie. Obecnie na terapię jest już za późno i Vicky wie, że rozwijający się rak jest dla niej wyrokiem śmierci.

Sprawa Vicky Phelan zmusiła HSE oraz organizację Cervical Check do ponownego przejrzenia wyników dziesiątków tysięcy przebadanych kobiet. W ponad dwustu przypadkach okazało się, że mimo zdiagnozowania raka lub konieczności powtórzenia badań pacjentki nie zostały o tym poinformowane.

W wyniku skandalu odezwały się głosy wzywające do dymisji Ministra Zdrowia Simona Harrisa oraz szefa HSE Tony’ego O’Briena. Vicky Phelan została publicznie przeproszona za błąd, a Sąd Najwyższy zasądził na jej rzecz 2,5 milionowe odszkodowanie. Jednak jak ona sama twierdzi, nic nie wróci jej zdrowia ani nie powstrzyma raka.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.