Specjalna komisja rozpocznie posiedzenia we wrześniu

Specjalna komisja
fot. Broadsheet

Na ostatnim posiedzeniu rządu popisano rozporządzenie, które umożliwi utworzenie komisji ds. zbadania sprawy Billa Kenneally’ego. Specjalna komisja, której przewodniczyć będzie sędzia Barry Hickson, powstanie już we wrześniu i zajmie się zarzutami o tuszowanie sprawy pedofila działającego w Waterford w latach 70. i 80.

Bill Kenneally, były trener, odsiaduje obecnie 14-letni wyrok za 10 udowodnionych mu przypadków molestowania nieletnich chłopców. W trakcie procesu usłyszał on aż 70 zarzutów, jednak sędzia uznał dowody jedynie w 10 z nich.

Jednocześnie ofiary byłego trenera twierdzą, że w latach 80. i 90. istniała zmowa milczenia między Gardą, lokalnymi politykami i przedstawicielami Kościoła Katolickiego mająca na celu wyciszenie sprawy. Zdaniem ofiar pedofila, gdyby nie tuszowanie sprawy, Bill Kenneally trafiłby za kratki dużo wcześniej.

Powołanie komisji nie oznacza zawieszenie dalszego postępowania w sprawie kolejnych oskarżeń wobec byłego trenera z Waterford. Po skazaniu go w roku 2016 na Gardę zgłosiły się kolejne ofiary i obecnie prowadzone jest śledztwo w sprawie dalszych 99 przypadków molestowania.

Biuro Prokuratora Generalnego wyraziło nadzieję, że komisja nie będzie ingerować w prowadzone śledztwo. Raport z ustaleń komisji, która ma do przesłuchania kilkuset świadków, jest spodziewany nie wcześniej niż we wrześniu 2019.

Być może ofiarom pedofila przyjdzie poczekać nawet dłużej biorąc pod uwagę fakt, że komisja może być zmuszona przerwać prace, jeśli okaże się, że utrudnia ona prace prokuraturze lub Gardzie.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.