Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Limerick

https://www.facebook.com/events/217989182311068/
fot. IPN.gov.pl

Sobotnia Polska Szkoła imienia Janusza Korczaka w Limerick oraz Archangel’s Blades Tactical Airsoft Club wraz z Limerick City and County Council, IPN Rzeszów i Ambasadą RP w Dublinie zapraszają gorąco na wystawę „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939–1945”.

Otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 24 maja 2018 w budynku City Hall Instabraq przy Merchants’s Quay w Limerick i przyciągnęło zarówno Polaków, jak i Irlandczyków.

Ekspozycja poświęcona jest Polakom, którzy w latach 1939-1945, ryzykując życie, pomagali ludności żydowskiej uniknąć śmierci z rąk Niemców, konsekwentnie realizujących politykę totalnej eksterminacji tego narodu. Ukazano pomoc indywidualną i zorganizowaną osób świeckich oraz duchownych.

Na planszach pokazano kryjówki, w których chronili się Żydzi. Zamieszczono też fotografie osób, które Instytut Yad Vashem w Jerozolimie odznaczył medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Autorami wystawy są dr hab. Elżbieta Rączy, Igor Witowicz, historycy współpracujący z Instytutem Pamięci Narodowej.

Wystawa przygotowana jest wersji językowej polsko-angielskiej u jest częścią festiwalu PolskaEire. Więcej o samej wystawie można dowiedzieć się na poświęconej jej stronie na Facebooku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.