Stopa bezrobocia w Waterford najniższa od dziesięciu lat

stopa bezrobocia w waterfordWedług danych opublikowanych przez Central Statistical Office (CSO) na koniec kwietnia stopa bezrobocia w Waterford spadła do poziomu najniższego od dziesięciu lat. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni obniżyła się aż o 12%.

Dane CSO na koniec kwietnia wskazują, że w Waterford zasiłek dla poszukujących pracy otrzymywało 7 714 osób, w porównaniu z 8 825 rok wcześniej. Nie jest to dokładna liczba osób pozostających bez pracy, bowiem prawo do zasiłku mają też osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin. Jednak liczby te dają pojęcie o sytuacji na rynku pracy.

W skali kraju stopa bezrobocia spadła w marcu do poziomu 6.1%. Specjaliści przewidują, że wkrótce może obniżyć się jeszcze bardziej. Zakładają oni, że przed końcem tego roku osiągnie ona poziom 5%, który uważany jest za odpowiadający pełnemu zatrudnieniu.

W całym regionie południowo-wschodnim zasiłek pobierało niemal 30 000 osób, czyli o 5 000 mniej niż rok temu. Jeśli trend się utrzyma, także w naszym rejonie rynek osiągnie pełne zatrudnienie jeszcze przed końcem tego roku.

Specjaliści z CSO oczekują, że w tym roku w całym kraju zatrudnienie znajdzie kolejnych 100 000 osób. Można spodziewać się, że wobec coraz większego zapotrzebowania na siłę roboczą pensje wzrosną nawet o 3,3% w skali rocznej. Stopa bezrobocia powinna spaść do 5-5,6% w grudniu a w 2019 osiągnąć rekordowo niski poziom 4,8%.

Dane te to dobry sygnał dla całej gospodarki Irlandii, która może spodziewać się szybkiego wzrostu poziomu konsumpcji i wydatków indywidualnych. CSO przewiduje, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 4,8%, natomiast w przyszłym – 4,2%.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.