Susza spowoduje ograniczenia w dostawie wody

ograniczenia w dostawie wody
fot. Pixabay.com

Minister ds. Mieszkalnictwa, Eoghan Murphy, ostrzegł, że już wkrótce w wielu rejonach Irlandii odbiorcy wody mogą doświadczyć obniżonego ciśnienia wody. Spowodowane to będzie brakiem opadów oraz malejącymi zapasami wody pitnej w zbiornikach. Zdaniem ministra ograniczenia mogą potrwać nawet do września.

Podczas ostatniego posiedzenia rządu omawiano narastające problemy z zasobami wody, które maleją dosłownie z dnia na dzień. Główną przyczyną są oczywiście panujące upały i brak opadów.

Zdaniem meteorologów taka pogoda może utrzymać się jeszcze przez najbliższe kilkanaście dni, co dodatkowo obniży stan wody w zbiornikach. W ubiegłym tygodniu deszcz spadł kilkakrotnie w niektórych rejonach Irlandii, jednak było go zdecydowanie za mało, by odbudować zasoby wody pitnej.

W odpowiedzi na coraz trudniejszą sytuację rząd już wprowadził zakaz używania węzy ogrodowych do podlewania ogródków i mycia samochodów w całym kraju. Zdaniem ministra Murphy’ego zakaz może potrwać nawet do początku września, do czasu kiedy zasoby wody pitnej nie zostaną odbudowane.

Minister ogłosił też, że jeśli upały nie ustaną i nad Irlandię nie napłyną deszczowe chmury, rząd może zadecydować o obniżeniu ciśnienia w kranach w godzinach nocnych. Te środki zapobiegawcze wprowadzonoby w pierwszej kolejności w aglomeracji dublińskiej, a następnie także na terenie reszty kraju.

Według danych opublikowanych przez Irish Water, średnie zużycie wody podczas fali upałów wzrosło o 15% mimo wprowadzenia zakazu używania węży ogrodowych oraz apeli o oszczędzenie wody. Zdaniem przedstawiciela Irish Water Irlandczycy stosują się do zakazu i starają się oszczędzać wodę, jednak częstsze kąpiele i większe zużycie wody pitnej powodują szybsze zużywanie zasobów wodnych kraju.

Skomentuj

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.