Szpital w Waterford zostanie oddzielony od uczelni w Cork

szpital w Waterford
fot. WLR FM

Zgodnie z wstępnymi planami nowej organizacji placówek zdrowia w Irlandii szpital w Waterford zostanie wyłączony z grupy University College Cork (UCC) i będzie przyłączony do grupy szpitali zarządzanych przez University College Dublin (UCD). Oznacza to, że poprzedni plan połączenia wszystkich szpitali z południowego-wschodu został odrzucony.

Według nieoficjalnych informacji zarówno UCC jak i UCD sprzeciwiały się regionalnemu zgrupowaniu placówek zdrowia. Na skutek tych sprzeciwów Minister Zdrowia Simon Harris zmienił plany, które zakładały łączenie szpitali i dużych ośrodków zdrowia w grupy regionalne.

Nowy plan przewiduje, że główny szpital w Waterford zostanie włączony do grupy zarządzanej przez UCD wraz z dublińskim szpitalem St. Vincent Hospital. Budzi to poważne obawy zarówno kierownictwa oby placówek jak i lokalnych polityków, którzy obawiają się utraty znaczenia przez szpital w Waterford.

– Będzie to bardzo negatywna zmiana dla naszego szpitala. Nie widzę żadnych związków merytorycznych, medycznych historycznych czy kulturowych między placówkami w Waterford a UCD czy St. Vincent Hospital. Szpital w Dublinie jest mniej więcej tej samej wielkości co nasza placówka, jednak otrzymuje znacznie wyższe dotacje. Nie sądzę, by połączenie oznaczało przesunięcie dodatkowych funduszy do Waterford. Raczej spodziewałbym się czegoś dokładnie odwrotnego – mówi dr Rob Landers, jeden z lekarzy ze szpitala w Waterford.

Jego zdaniem zmiany proponowane przez ministerstwo będą oznaczały krok wstecz dla Waterford oraz dla wszystkich szpitali regionalnych. Stracą one na znaczeniu na rzecz placówek zdrowia w Dublinie, Cork czy Limerick.

– Mieliśmy nadzieję, że pozostaniemy w grupie zarządzanej przez UCC, bo nasze stosunki z tą uczelnią układają się poprawnie. Oczekiwaliśmy, że UCC przyśle wkrótce do Waterford dodatkowych trzech profesorów oraz że zainwestuje do 10 milionów euro w nowy kampus kształcący kadrę medyczną. Przesunięcie nas do grupy dublińskiej stawia pod znakiem zapytania wszystkie te pozytywne zmiany – tłumaczy dr Landers.

Według posła z Waterford Davida Cullinane’a plany zmian są na bardzo zaawansowanym etapie, mimo że nie były one konsultowane z nikim z Waterford. Obawia się on degradacji szpitala w Waterford i utraty nie tylko znaczenia, ale przede wszystkim funduszy niezbędnych do kształcenia kadr i zatrudniania wysokiej klasy specjalistów.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.