Szpital zaniedbuje starszych pacjentów

starszych pacjentów
fot. Pexels.com

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku aż 858 starszych pacjentów (powyżej 75 roku życia) czekało powyżej 24 godzin na przyjęcie przez lekarza na Izbie Przyjęć szpitala w Waterford. Zdaniem radnego Declana Clune’a świadczy to nie tylko o zbyt małej liczbie lekarzy w szpitalu, ale także o skali zaniedbań w tej placówce.

– Wszyscy mówią o kryzysie w służbie zdrowia, o tym ile osób czeka na miejsce w szpitalach, albo ile czeka się na badania czy zabiegi. Jednak rzadko mówi się o kryzysie w kontekście kolejek na Izbach Przyjęć oraz starszych ludzi czekających godzinami na przyjęcie przez lekarza. Są to najczęściej najsłabsi z pacjentów, głównie ze względu na wiek i choćby z tego względu należy im się lepsze traktowanie – twierdzi radny Clune.

W sumie w całym kraju aż 10 855 osób w podeszłym wieku czekało na Izbach Przyjęć powyżej 24 godzin. Do placówek gdzie zanotowano najwięcej starszych pacjentów oczekujących tak długo należą, oprócz szpitala w Waterford, szpitale w Cork (730 osób), i szpitale w Limerick i Galway (powyżej 1 000). W tym samym okresie w Kilkenny tylko jeden pacjent nie został przyjęty w ciągu 24 godzin.

– To niedopuszczalne, że ktokolwiek musi czekać 24 godziny na przyjęcie przez lekarza w miejscu, gdzie często liczy się czas i gdzie ludzie przychodzą po szybką pomoc. Według wytycznych HSE przyjęcie pacjenta w podeszłym wieku powinno się odbyć w ciągu 24 godzin, jednak w Waterford nawet te limity nie zostały spełnione w 858 przypadkach. Są to praktycznie dane całoroczne, więc ciężko tutaj mówić o jakiejkolwiek sezonowości kryzysu w służbie zdrowia – mówi radny Clune.

Jego zdaniem kryzys jest systemowy i rząd powinien zaangażować się mocniej w poprawę sytuacji, która zagraża zdrowiu i życiu wszystkich pacjentów, nie tylko tych w podeszłym wieku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.