Szybka kolej połączy Waterford z Cork

Ministerstwo TransportuMinisterstwo Transportu ujawniło wstępne plany budowy szybkiej kolei łączącej Waterford z Cork, która ma powstać w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ma być to pilotażowy projekt pojęty we współpracy z chińską firmą China Tieijan, która chce wejść w ten sposób na rynek europejski.

W tej chwili ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje z chińskim partnerem, jednak jednocześnie rozpoczęło proces planowania trasy kolei, która ma sprawić, że podróż z Waterford do Cork będzie trwała nie dłużej niż 70 minut. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa nowa kolej ma być częścią strategii rozwoju południa Irlandii i ma przyciągnąć do tego regionu nowych dużych inwestorów.

– Długoterminowy plan zakłada duże inwestycje w południe Irlandii, które było zaniedbywane od wielu lat. Kolej ma być częścią tej strategii, która przewiduje powstanie w Cork, Waterford, a także w Wexford i Dungarvan zakładów produkcyjnych oraz centrów szkoleniowo-naukowych kształcących wysoko wykwalifikowane kardy. Chcemy, aby kolej zapewniła mieszkańcom i inwestorom szybki transport i możliwość łatwego przemieszczania się między miastami – mówi Minister Transportu Shane Ross.

Według wstępnych planów chińskie konsorcjum China Tieijan ma nie tylko wybudować infrastrukturę kolejowa, ale także zająć się dostawą samych pociągów obsługujących połączenie między Waterford a Cork. Szczegółowy plan inwestycyjny oraz harmonogram budowy zostanie opublikowany w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy zostaną podpisane umowy między rządem Irlandii a firmą z Chin.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami rządowymi pierwsze szybkie pociągi mogą wyruszyć na trasę już za 10 lat.

Strategia inwestycyjna zakładająca powstanie szybkiej kolei została przyjęta sceptycznie przez niektórych lokalnych radnych. Ich zdaniem takie połączenie może znacząco zmniejszyć szanse na rozwój lotniska w Waterford.

– Przy tak szybkim połączeniu kolejowym, istnienie portu lotniczego w Waterford stoi pod znakiem zapytania. Jeśli Cork przejmie cały ruch lotniczy na południu Irlandii, ani rząd, ani prywatni inwestorzy nie będą zainteresowani rozwojem naszego lokalnego lotniska – mówi radny Eddie Mulligan, który od wielu lat zabiega o dofinansowanie do wydłużenia pasa startowego w Waterford. 

Jego zdaniem wsparcie dla inwestycji na południu Irlandii jest konieczne, jednak nie może ono odbywać się kosztem samego Waterford, które znacząco skorzystałoby na otwarciu lotniska i na przyciągnięciu przewoźników lotniczych.

Z ostateczną oceną planów inwestycyjnych wstrzymał się jednak do czasu ogłoszenia konkretów dotyczących strategii rozwoju dla całego regionu i do podpisania umowy z chińskim inwestorem.

 

Oczywiście informacja o szybkiej kolei łączącej Waterford z Cork byłą jedynie żartem primaaprilisowym i jest całkowicie wyssana z palca. Tych, których udało się nabrać, przepraszamy, a tym, którzy się domyślili – gratulujemy przenikliwości i dozy zdrowego sceptycyzmu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.