Tajemnica Grand Hotelu w Tramore

Tajemnica Grand Hotelu
fot. WLR FM

W ubiegłym tygodniu radni Waterford przegłosowali uchwałę zobowiązującą do przymusowego wykupu Hotelu Grand w Tramore, który od lat niszczeje w prestiżowym miejscu nadmorskiego kurortu. Jednocześnie obecny właściciel hotelu – Guo Quing Wu – ogłosił, że w najbliższych tygodniach zamierza rozpocząć przebudowę i renowację budynku.

Guo Quing Wu, znany także jako Colm Wu, jest właścicielem Hotelu Grand od grudnia 2014. Wtedy to w niejasnych okolicznościach kupił budynek od firmy inwestycyjnej Allsop Space. Według oficjalnych informacji firma nie otrzymała żadnych ofert od inwestorów, jednak kilka tygodni później ogłoszono, że hotel został sprzedany za 400 000 euro chińskiemu biznesmenowi, Colmowi Wu.

Nowy właściciel, który posiada w Irlandii niemal 40 różnych nieruchomości, głównie hoteli i restauracji, od chwili zakupu nie interesował się Grand Hotelem w Tramore. Wygląda na to, że dopiero uchwała władz Waterford skłoniła go do ogłoszenia planów inwestycyjnych dotyczących tego prestiżowego hotelu.

W samym Waterford Colm Wu jest właścicielem pubów Mansion House oraz Showboat. Ten drugi miał zostać otwarty na początku tego roku, jednak wciąż pozostaje zamknięty i nie są w nim prowadzone żadne prace remontowe.

Grand Hotel w Tramore jest zamknięty od kilku lat i nie zmienił tego zakup hotelu przez chińskiego biznesmena w roku 2014. Sam hotel, który może poszczycić się ponad 80 pokojami dla gości, czterema barami, salą restauracyjną oraz konferencyjną jest usytuowany nad zatoką Tramore i mógłby co roku przyciągać setki turystów do nadmorskiego kurortu.

Podupadły symbol Tramore

Władze Waterford nie otrzymały oficjalnie żadnej informacji o planowanych inwestycjach i uchwała o przymusowym wykupie pozostaje w mocy. Radni są zdecydowani do podjęcia akcji ratowania hotelu, który obecnie niszczeje i stał się siedliskiem szczurów. Pozostawienie budynku bez nadzoru i zabezpieczenia powoduje, że wkrótce może stać się zagrożeniem budowlanym.

Zdaniem niektórych radnych hotel należy zburzyć i na jego miejscu postawić zupełnie nowy budynek, gdyż ten obecny może nie nadawać się do remontu. Jednak faktyczny stan Grand Hotelu będzie można ocenić dopiero po ewentualnym wykupieniu go przez władze miasta i hrabstwa Waterford.

Mimo deklaracji obecnego właściciela radni nalegają, by przeprowadzić wykup hotelu. Ich zdaniem pozwoli to na uniknięcie sytuacji podobnej do tej z Danby Lodge Hotel w Wexford, który miał być remontowany w roku 2017 i oddany do użytku w marcu tego roku. Mimo licznych deklaracji inwertora wciąż pozostaje zamknięty. Co więcej, od dawna nie prowadzone są w nim żadne prace remontowe czy budowlane.

Grand Hotel w Tramore był jednym z symboli tego nadmorskiego miasteczka. Przez wiele dziesięcioleci przyjmował w sezonie setki gości stając się najbardziej prestiżowym hotelem w okolicy. Jego zamknięcie spowodowało poważne konsekwencje dla całego Tramore oraz wielu firm, które z nim współpracowały.

Obecnie ocenia się, że na doprowadzenie budynku do stanu użyteczności potrzeba około 4 milionów euro. Jest to suma, którą chiński biznesmen może nie dysponować, dlatego wielu radnych sceptycznie podchodzi do jego deklaracji ponownego otwarcia hotelu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.