Teren po Waterford Crystal powinien służyć WIT

działki po Waterford CrystalDr Ray Griffin, wykładowca z Waterford Institute of Technology (WIT), apeluje do rządu o wykupienie działki po Waterford Crystal i przekazanie jej uczelni. Jego zdaniem 36-akrowa działka po byłej fabryce kryształów w Waterford mogłaby się znacząco przysłużyć do rozwoju WIT.

Potencjalna ekspansja na teren przylegający do obecnego kampusu uczelni umożliwiłaby jej rozwój i osiągnięcie poziomu porównywalnego z University of Limerick.

– Po pierwsze, powiększyłby się parking dla studentów, wykładowców i gości, a poza tym tak duży teren zaspokoiłby potrzeby uczelni na najbliższe 50 lat. Ponadto obecny stan działki po fabryce kryształów woła o pomstę do nieba. Tak duży teren znajdujący się na wjeździe do miasta powinien być wizytówką Waterford, a nie straszyć swoim wyglądem. Trudno zrozumieć, dlaczego rząd i władze lokalne pozwalają na to, by tak atrakcyjny teren leżał bezużyteczny – mówi dr Griffin.

Niedawno zakończone badania prowadzone przez dr Grifina wykazały, że każdego roku Waterford traci kilkuset wykształconych studentów, którzy nie znajdują dla siebie miejsca na miejscowej uczelni. Rozwój WIT został zatrzymany kilka lat temu i wielu młodych ludzi przenosi się do Dublina lub Limerick, by tam kontynuować naukę. Niestety, bardzo niewielu z nich wraca do Waterford, by przyczyniać się do rozwoju miasta.

– Politycy obiecujący przed wyborami pomoc WIT w osiągnięciu statusu takiego jakim cieszą się uczelnie w Limerick czy Cork szybko zapomnieli o swoich obietnicach. A skutkiem tego jest coraz głębsza zapaść gospodarczo-naukowa całego regionu – tłumaczy wykładowca. – Jednocześnie wydaje się, że rząd wdrożył politykę „dziel i rząd” dla całego południowego-wschodu. Nie da się inaczej odczytać wsparcia dla małego kampusu w Kilkenny.

Dr Griffin apeluje do rządu o podjęcie konkretnych działań zmierzających do rozwoju WIT. Jego zdaniem wyraźnym sygnałem wspierającym uczelnię byłoby właśnie wykupienie terenu po Waterford Crystal i przekazanie jej do dyspozycji władzom WIT.

WIT czeka na inwestycje

– Potrzeby naszej lokalnej uczelni zostały wyraźnie zapomniane i mogą podzielić los innych kwestii tak istotnych dla naszego rejonu. Mam tu na myśli całodobową opiekę kardiologiczną, rozbudowę lotniska, czy budowę autostrady do Limerick. Rząd ogłosił piękny plan rozwoju Irlandii do roku 2040, a tymczasem z rejonu Waterford co roku wyjeżdżać będą setki, jeśli nie tysiące absolwentów szkół średnich, którzy nie znajdą dla siebie miejsca na WIT – mówi dr Griffin.

Ostatnie poważne inwestycje w lokalną uczelnię poczyniono w latach 1999-2005, kiedy powstał kampus przy Cork Road. Od tamtego czasu WIT nieustająco zmaga się z problemami lokalowymi. Skutkiem tego jest przeniesienie części wydziałów do budynków w centrum miasta. Utrudnia to znacząco pracę administracji uczelni oraz życie studentów, często zmuszonych do podróżowania między kampusem a własnymi wydziałami.

– Nic dziwnego, że liczba studentów nie rośnie od kilku lat. Po prostu nie mamy gdzie ich umieszczać. Co więcej, nie możemy też przyjmować nowych doktorantów, ponieważ miejsca na wszystkich wydziałach zostały już obsadzone. Nowe budynki i nowy kampus z pewnością pomógłby rozwiązać ten problem – twierdzi dr Griffin.

Wprawdzie w ostatnich latach uczelnia wybudowała nowe centrum sportowe na Carriganore, jednak powstało ono bez żadnego wsparcia od rządu, a nawet wbrew jego woli. Dr Griffin zaznacza też, że służy ono głównie celom sportowym, a nie naukowym. Tym samym nie przyczynia się w żadnym stopniu do powstrzymania odpływu studentów z Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.