Testy DNA mogą rozwiązać problem psich kup w Waterford

problem psich kup w waterford
Foto: Getty
Na ostatnim posiedzeniu władz miasta radny Jason Murphy zaproponował niestandardowe rozwiązanie, który może zmniejszyć problem psich kup w Waterford. Propozycja została sformułowana po spotkaniu z mieszkańcami Lismore Park, którzy skarżyli się na psie kupy zaśmiecające chodniki.

Zdaniem radnego problem przybiera rozmiary epidemii, nie tylko w Lismore Park, ale w całym mieście. Niestety ograniczone fundusze, oraz zaledwie czterech pracowników odpowiedzialnych za sprzątanie chodników, powodują, że wiele miejsc w Waterford jest regularnie i stale zanieczyszczonych psimi odchodami.

– Mam wrażenie, że prowadzimy wojnę, którą dawno już przegraliśmy. Aby to zmienić, musimy zmienić metody. Może niektórym wydać się to śmieszne, ale poszukałem wypróbowanych rozwiązań i uważam, że niektóre z nich można wykorzystać. Chociażby testy DNA, które pozwolą na lokalizację najbardziej nieodpowiedzialnych właścicieli psów – mówił radny Murphy.

Wprawdzie jego propozycja spotkała się z kilkoma uśmiechami pobłażania, ale radni podjęli krótką dyskusję na temat problemu. Niestety w tej chwili nie ma możliwości wprowadzenia testów DNA bez ogólnokrajowego programu, który pomógłby takie testy sfinansować.

Zdaniem radnego wystarczyłby program lokalny, który mógłby zachęcić do sprzątania po psach.

– Warto pamiętać, że psy załatwiają swoje potrzeby lokalnie. Właściciele nie wywożą ich daleko, by pozwolić im się załatwić. Testy mogłyby być przeprowadzane na miejscu i porównywane z bazą danych także przechowywaną lokalnie.
Waterford pionierem w testach DNA?

Ze zdaniem radnego zgadza się Reg Condon, przedstawiciel mieszkańców Lismore Park. Jego zdaniem trzeba podjąć zdecydowane działania, które pozwolą wyeliminować, lub chociaż ograniczyć ilość psich kup w mieście.

– Po chodnikach na naszym osiedlu chodzą i dzieci do szkół i przedszkoli, i studenci na uczelnię i pracownicy okolicznych firm. Konieczność omijania psich kup sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni nie mają najlepszego zdania o naszym osiedlu. Uważam, że władze miejskie powinny coś zrobić, by napiętnować tych, którzy nie sprzątają po swoich psach. Drastyczne sytuacje wymagają drastycznych odpowiedzi. Być może publikacja zdjąć czy nakaz sprzątania osiedla skłoniłby niektórych do sprzątania po swoich pupilach – mówił Reg Condon.

Radny Murphy uważa, że władze Waterford powinny skorzystać z usług firmy EasyDNA specjalizującej się w identyfikacji psów na postawie ich odchodów. Wystarczy stworzenie lokalnej bazy danych oraz prosty zestaw do pobierania DNA, który można zamówić przez internet. W tej chwili żadne miasto w Irlandii nie wykorzystuje takiego system, zatem Waterford byłoby pionierem w tej dziedzinie.

Skomentuj

3 komentarze

  1. A mnie wkurza, że na tym samym osiedlu są dwa różne cenniki kar za psie kupy. Na jednym końcu ścieżki jest €3000 a na drugim – €4000. I skąd ja mam wiedzieć, ile mam wziąć gotówki ze sobą jak wyprowadzam psa? Powinni coś z tym zrobić…

      1. Powinny być jakieś promocje grupowe…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.