Trzy polskie filmy w Garter Lane

polskie filmy w Garter Lane

W dniach 27-29 maja w Garter Lane wyświetlone zostaną trzy polskie filmy. W ramach Festiwalu PolskaEire widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Zjednoczone Stany Miłości”, „Ostatnią Rodzinę” oraz „Chce się żyć”.

Pokazy filmowe w Garter Lane są skierowane zarówno do polskiej publiczności, jak i do widzów irlandzkich, a wszystkie filmy zostaną wyświetlone z angielskimi napisami.

Majowy Festiwal PolskaEire wpisuje się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez polską społeczność w Irlandii. W tym roku także Waterford aktywnie włącza się we współorganizację festiwalu.

Majowe pokazy filmowe to nie jedyne atrakcje festiwalowe, w których będą mogli uczestniczyć Polacy i Irlandczycy. Także w maju w ramach festiwalu zorganizowany zostanie Piknik Rodzinny w Polskiej Szkole, oraz Rodzinny Przejazd Rowerowy trasą Greenway.

polskie filmy w garter laneOśrodek kulturalny Garter Lane sam wystąpił z propozycją włączenia się w Festiwal właśnie mini-przeglądem polskich filmów. Trzy pozycje, które będzie okazja obejrzeć w maju to filmy uznane przez krytyków i widzów w Polsce i zagranicą. Mamy nadzieję, że spodobają się także miłośnikom kina w Irlandii.

Wszystkie trzy filmy zostaną pokazane w Irlandii po raz pierwszy i będzie to jedyna okazja, by je tutaj obejrzeć. Warto już wcześniej zarezerować bilety na seanse, by nie odejść od kasy z kwitkiem. Warto także zachęcić irlandzkich znajomych do wspólnego wypadu do kina, by pokazać choćby niewielki fragment polskiej kinematografii, oraz by wpisać się w Festiwal PolskaEire, któremu od samego początku przyświeca idea integracji i promocji polskiej kultury.

Ostatnia Rodzina, 2016
reż. Jan P. Matuszyński

Film opowiada poruszające losy rodziny Beksińskich. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 28 lat, zaś fabuła koncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Chce się żyć, 2013
reż. Maciej Pieprzyca

W filmie przedstawiono historię życia niepełnosprawnego Mateusza. Wielu myśli, że jest rośliną, że jego mózg nie pracuje. Tak naprawdę jest w pełni sprawny intelektualnie. Silne pozory, że jest inaczej wynikają z tego, iż jego ciało w bardzo niewielkim stopniu jest posłuszne poleceniom mózgu. A bardzo nieliczne ruchy, które chce i może wykonać zmieszane są z licznymi ruchami, których nie chce wykonać. Nie może mówić, tylko jęczeć.

Główny bohater jest narratorem. Sam odkrywa świat, mimo że rodzice traktują go normalnie. Przez lata na próżno zdają się wszelkie próby przekazania innym, że wszystko rozumie. Szczęśliwie nad powiekami ma kontrolę stuprocentową, co po wielu latach pomaga mu odnieść sukces. Historia pokazana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jednak nie jest to film biograficzny.

Silne pozory, że jest inaczej wynikają z tego, iż jego ciało w bardzo niewielkim stopniu jest posłuszne poleceniom mózgu. A bardzo nieliczne ruchy, które chce i może wykonać zmieszane są z licznymi ruchami, których nie chce wykonać. Nie może mówić, tylko jęczeć.

Główny bohater jest narratorem. Sam odkrywa świat, mimo że rodzice traktują go normalnie. Przez lata na próżno zdają się wszelkie próby przekazania innym, że wszystko rozumie. Szczęśliwie nad powiekami ma kontrolę stuprocentową, co po wielu latach pomaga mu odnieść sukces. Historia pokazana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jednak nie jest to film biograficzny.

Zjednoczone Stany Miłości, 2016
reż. Tomasz Wasilewski

Jest początek 1990 roku. Mimo, iż nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia.

Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

 

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.