Tysiące skarg na kabaretowy występ w The Reg

The Reg
fot. The Reg

The Reg, który na 12 maja zaplanował występ kabaretowy „Making Show of Yourself” otrzymał tysiące skarg oraz listów wyrażających oburzenie z powodu charakteru występu. Blisko 5 000 osób podpisało internetową petycję wzywającą właścicieli klubu do odwołania występu, który naśmiewa się z Kościoła Katolickiego i wiary.

Planowany występ to mieszanka muzyki, kabaretu i tańca, która opowiada historię ojca Endy i siostry Sheili, którzy zostali ekskomunikowani, a mimo to na swój sposób głoszą Słowo Boże. Przeciwnicy występu twierdzą, że aktorzy wyśmiewają wiarę katolicką i celowo obrażają Katolików, dodatkowo dopuszczając się świętokradztwa poprzez rozdawanie komunii widzom.

Bonnie Boux, autorka scenariusza i aktorka odgrywająca rolę siostry Sheili, twierdzi, że wszystko zaczęło się od jednego maila, którego autor wyrażał oburzenie tematyką występu. Po pierwszym zaczęły napływać kolejne, aż w końcu autorzy otrzymali ich tysiące, a w internecie pojawiła się petycja nawołująca do odwołania występu.

– Kiedy dostałam pierwszego maila, zupełnie nie zwróciłam na niego uwagi, bo wiedziałam, że jego autor i tak by nie przyszedł na nasz show. Ale potem zaczęło się ich pojawiać coraz więcej i więcej. Najwyraźniej to jest jakaś zorganizowana akcja mająca na celu odwołanie występu – mówi Bonnie Boux.

Jej zdaniem „Making Show of Yourself” to zwykły kabaret, połączenie muzyki i kilku skeczów, które układają się w komediową mszę. Ma to być jedynie zabawne nawiązanie do religii, w której zostało wychowane irlandzkie społeczeństwo.

– Ja sama chodziłam do szkoły katolickiej i wszystkie te piosenki czy modlitwy były nam regularnie wbijane do głów. W naszym show ojciec Enda i siostra Sheila mają dość tradycyjnej wiary i religii, dlatego zakładają własny kościół, do którego wstęp ma każdy bez względu na przekonania – tłumaczy Bonnie.

W trakcie występu wykonuje ona przeróbki znanych przebojów, między innymi „Sweet Child of Prague” czy piosenkę „Agnostic”, która jest coverem przeboju Britney Spears „Toxic”. Sama aktorka nie wie co myśleć o protestach, petycjach i listach nawołujących do odwołania występu. Jej zdaniem ani skecze ani piosenki nie mają na celu obrażenie nikogo, a służą jedynie dobrej zabawie.

Szef The Reg Donal O’Brien także jest zaskoczony skalą protestu oraz liczbą listów, które otrzymał w sprawie planowanego występu.

– W jednym z listów przeczytałem, że z opisu „Making Show of Yourself” wynika, że w trakcie występu będą rozdawane hostie. Autor twierdzi, że już samo to jest świętokradztwem bez względu na to, w co kto wierzy. Jego zdaniem jest to celowe obrażanie wiary katolickiej oraz ludzi wierzących – mówi Donal O’Brien.

Jego zdaniem wszystkie dotychczasowe przedstawienia wystawiane przez Bonnie Boux były na odpowiednim poziomie i nie przekraczały granic dobrego smaku. Biorąc pod uwagę skalę protestu zamierza on spotkać się z autorami show, by ustalić jego szczegóły i upewnić się, że występ nie będzie dla nikogo obraźliwy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.