Ulewne deszcze konieczne do odbudowania zapasów wody

zapasy wody pitnej
fot. Pixibay.com

Irish Water ostrzega, że zakaz używania węży ogrodowych może zostać utrzymany w niektórych rejonach nawet do października. Mimo coraz częstszych deszczy zapasy wody pitnej wciąż maleją. W części zbiorników wody starczy zaledwie na 70 dni.

Szef Irish Water, Jerry Grant, ma nadzieję, że miesiące zimowe przyniosą ulewne deszcze, gdyż tylko w ten sposób zapasy wody mogą zostać odbudowane. Jego zdaniem tylko w ten sposób będzie można zapewnić ciągłe dostawy wody w dużych miastach, szczególnie w Dublinie.

W tej chwili w głównym zbiorniku wody pitnej zaopatrującym stolicę Irlandii znajduje się o ponad połowę mniej wody niż w maju. Mimo ostatnich deszczy poziom wody stale spada i w tej chwili zapasy starczą na mniej niż dwa miesiące.

– Oznacza to, że jedynie porządne ulewy w ciągu najbliższych miesięcy mogą uratować ten zbiornik przed wyschnięciem. Miejmy nadzieję, że w zimę spadnie sporo deszczu i wody zacznie przybywać. Już teraz regularnie apelujemy do mieszkańców Dublina i innych większych miast, by oszczędzali wodę. Takie apele będą ponawiane w ciągu najbliższych tygodni, a może i miesięcy. Ze swojej strony staramy się także likwidować jak najszybciej wszelkie wycieki – mówił Jerry Grant.

Woda wycieka z rur

Przyznaje on, że bardzo dużo wody marnowane jest przez uszkodzenia sieci wodociągowej. Irish Water regularnie wymienia stare rury na nowe, by uniknąć kolejnych awarii, jednak nawet pracując całą dobę pracownicy firmy nie są w stanie zapobiec wszystkim wyciekom.

Zdaniem Granta sytuacja jest szczególnie trudna w Dublinie, gdyż tamtejsza sieć wodociągowa liczy sobie ponad 9 000 kilometrów, a jej starsze fragmenty są często źle opisane.

– Susza, która nawiedziła Irlandię w tym roku oznacza, że zasoby wody pitnej będą odbudowywane przez kolejne kilka lat. Musimy nauczyć się oszczędzać wodę, jednocześnie mając nadzieję, że unikniemy podobnej pogody w następnych latach – mówi Jerry Grant.

Więcej informacji na temat sposobów oszczędzania wody oraz zasobów wody pitnej można uzyskać na stronie Irish Water.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.