Upały wywołały falę pożarów w Waterford

Upały wywołały falę pożarów
fot. WLR FM

Wczoraj wieczorem około godz. 21.00 na polach za Williamstown Sports Centre wybuchł pożar. Dym unoszący się znad płonących łąk był widoczny w całym mieście. Straż pożarna przez kilka godzin walczyła z szybko rozprzestrzeniającymi się płomieniami.

Za wcześnie jeszcze, by mówić o przyczynach pożaru, ale strażacy podejrzewają przypadkowe zaprószenie ognia lub wręcz samozapłon wyschniętych łąk i krzewów. Nie byłby to pierwszy podobny pożar spowodowany brakiem opadów, z którym strażacy musieli walczyć w ostatnich dniach.

W ubiegłym tygodniu dwukrotnie płonęły łąki w okolicach osiedla Carn Glas na Gracedieu. W jednym przypadku płomienie zagroziły osiedlu mieszkaniowemu podchodząc niemal pod ogródki. Ogień uszkodził nieznacznie dwa drewniane słupy linii wysokiego napięcia, jednak ESB twierdzi, że uszkodzenia są niewielkie i nie jest konieczna wymiana.

Strażacy walczyli także z pożarem na farmie w Ballinadud, w wyniku którego spłonęły zapasy siana, oraz z płonącymi łąkami w okolicach postumentu Metalman niedaleko Tramore. Ten drugi pożar na kilka godzin przykuł uwagę licznych plażowiczów w Tramore, a niemal cała zatoka zasłonięta była dymem.

Już kilkanaście dni temu w całej Irlandii ogłoszono czerwony alarm pożarowy, co oznacza postawienie straży pożarnej w stan podwyższonego pogotowia. Strażacy mają za zadanie znacznie częściej patrolować okolice szczególnie narażone na pożary łąk i krzewów. Tegoroczne upalne lato i brak opadów powodują, że ogromne połacie zwykle zielonych łąk zamieniły się w obszary wyschniętych traw podatnych na podpalenia i samozapłon.

Strażacy apelują o niewyrzucanie niedopałków przez okna samochodów oraz o niepozostawianie na łąkach szklanych i plastikowych śmieci, które mogą działać jak soczewki skupiające promienie słoneczne. Prognozy meteorologiczne nie zapowiadają w najbliższym czasie większych opadów, zatem niebezpieczeństwo pożarów będzie nadal rosło.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.