W Waterford rosną wskaźniki przestępczości

W Waterford rosną wskaźniki przestępczości

Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Central Statistical Office (CSO) w Waterford rosną wskaźniki przestępczości. Szczególnie zwraca uwagę zwiększająca się liczba poważnych przestępstw, takich jak morderstwa, gwałty i napady.

W ubiegłym roku w Waterford zanotowano trzy morderstwa, czyli o jedno więcej niż rok wcześniej i o trzy więcej niż w roku 2015. Żadnego z przestępstw nie zakwalifikowano jako “próby morderstwa”, co oznacza, że niestety nie udało się udaremnić żadnej z takich prób i każda zakończyła się śmiercią. Jedno przestępstwo zakwalifikowano jako zabójstwo, po raz pierwszy od roku 2014.

Niestety zanotowano poważny wzrost przestępstw natury seksualnej, czyli głównie gwałtów i napaści. W ubiegłym roku było ich aż 100, w porównaniu do 60 rok wcześniej i 61 w roku 2015. Także “drobne przestępstwa natury seksualnej” takie jak molestowanie, są coraz częstsze w Waterford. W 2017 zanotowano ich aż 110, niemal dwa razy więcej niż w latach poprzednich. Jednocześnie nikogo nie oskarżono o prostytucję, a tylko jedna osoba usłyszała zarzut handlu żywym towarem.

Jednym z największych problemów stały się brutalne napaści i pobicia, których w ubiegłym roku było 135, w porównaniu do 104 rok wcześniej. Nie zanotowano za to ani jednego przypadku niebezpiecznego prowadzenia pojazdu prowadzącego do uszkodzenia ciała. Takiego przypadku nie było w Waterford ani jednego od roku 2008. Niestety problemem jest nadal prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. W 2017 taki zarzut usłyszało 230 osób, dokładnie tyle samo ile rok wcześniej. Dodatkowo osiem osób zatrzymano za prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków.

Garda zanotowała aż 554 przypadki włamań do domów, z czego osiem “z użyciem niebezpiecznego narzędzia”. Oznacza to niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2016, lecz znaczący spadek od roku 2015, kiedy podobnych przestępstw było aż 819.

Włamania do sklepów oraz zuchwałe kradzieże ze sklepów to nadal największa plaga w Waterford. W roku 2017 było ich aż 910, czyli o niemal 50 więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem Gardy publikacja tych danych statystycznych pozwoli lepiej przygotować funkcjonariuszy do działania. Dzięki temu w kolejnych latach może wzrosnąć wykrywalność wszelkiego rodzaju przestępstw. Jednocześnie zastępca komendanta głównego w Waterford, John Twomey, spodziewa się, że w najbliższym czasie notowanych będzie więcej przestępstw na tle seksualnym. Faktycznie może ich być tyle samo co w latach ubiegłych, jednak z każdym rokiem ofiary coraz częściej zgłaszają takie przestępstwa, które do tej pory często były ukrywane.

Radny Mulligan chce bezpiecznego miasta

Radny Eddie Mulligan twierdzi, że wielu mieszkańców Waterford zauważa wzrost przestępczości, szczególnie w centrum miasta.

– Coraz częściej otrzymuję zgłoszenia o włamaniach, napadach i chuligańskich wybrykach w centrum – mówi radny. – W ciągu zaledwie kilku tygodni liczba włamań do sklepów sięga kilkudziesięciu, co skłoniło mnie do wystosowania listu do Gardy z zapytaniem o działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Radny Mulligan poprosił komendanta posterunku w Waterford o zwiększenie liczby patroli w centrum miasta. Miałoby to zmniejszyć liczbę chuligańskich wybryków, które często zniechęcają mieszkańców do odwiedzania sklepów w centrum Waterford. Zdaniem radnego widoczne patrole Gardy nie tylko odstraszą przestępców i chuliganów, ale też zwiększą poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów.

Skomentuj

2 komentarze

  1. „W 2017 taki zarzut usłyszało 230 osób, dokładnie tyle samo ile rok wcześniej.” – ciekawe, czy to te same osoby 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.