W weekend Spraoi zawita do Waterford

Spraoi zawita do Waterford
fot. Spraoi

Już po raz dwudziesty szósty Spraoi zawita do Waterford przynosząc trzy dni zabawy, muzyki, teatrów ulicznych i innych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Od ponad ćwierć wieku najsłynniejszy irlandzki festiwal sztuki ulicznej przyciąga do centrum miasta licznych mieszkańców i turystów. Także w najbliższy weekend można spodziewać się świetnej zabawy przez wszystkie trzy festiwalowe dni.

W tym roku na ulice Waterford wyjdzie kilkudziesięciu irlandzkich i zagranicznych artystów i muzyków, a zwieńczeniem festiwalu będzie tradycyjna parada i pokaz fajerwerków na The Quay. Organizatorzy Spraoi obiecują, że wzorem lat ubiegłych, także i teraz parada zadziwi wszystkich, a pokaz sztucznych ogni będzie wyjątkowy.

Jednak zanim będzie można je podziwiać w niedzielny wieczór, przez cały weekend będzie można bawić się przy występach akrobatów, komików, muzyków i innych artystów. Wylegną oni na ulice Waterford już w piątkowe popołudnie i przez cały weekend będą zabawiać licznych widzów.

Spraoi zawita do Waterford
fot. Spraoi

Spraoi od lat dzierży miano największego i najlepszego festiwalu sztuki ulicznej w Irlandii. Jest stałym punktem w kalendarzu mieszkańców Waterford, a także licznie przybywających turystów, którzy co roku są zachwyceni tym, jak ulice miasta zmieniają się w ogromną scenę. A na owej scenie występują znane i uznane teatry uliczne, obok początkujących artystów dopiero zaczynających swoje kariery.

Można również posłuchać dobrej i różnorodnej muzyki, która przez te trzy dni rozbrzmiewa z niemal każdego zakątka w centrum Waterford. Natomiast wieczorami artyści i zespoły przenoszą się do licznych pubów, by tam kontynuować występy w luźniejszej i bardziej kameralnej atmosferze.

Muzyka, teatry i dobra zabawa

W tym roku na festiwalu zadebiutuje zadaszona scena na Apple Market, która ma szansę przyciągnąć rzesze widzów. Zadaszenie może okazać się szczególnie atrakcyjne, jeśli pogoda nie będzie dopisywała. Zarówno w piątek jak i w sobotę wystąpią na niej uznane irlandzkie zespoły grające różne rodzaje muzyki, od rocka, poprzez tradycyjną muzykę irlandzką, po nowoczesne popowe rytmy. Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19.00 i potrwają aż do godz. 22.00, kiedy to muzycy przeniosą się do okolicznych pubów.

Wielu stałych bywalców Spraoi twierdzi jednak, że muzyka jest jedynie dodatkiem do tego co przez cały weekend dzieje się na ulicach Waterford. Całe centrum miasta zamienia się w wielką scenę dla teatrów ulicznych, akrobatów, cyrkowców czy komików. Przez trzy dni każdy z nich prezentuje oryginalne i unikatowe programy artystyczne.

W tym roku szczególnie warto zwrócić uwagę na katalońską grupę akrobatów Circo Ela prezentującą godzinny program inTarsi opowiadający niezwykła historię ludzkich relacji. Artystów z Katalonii będzie można podziwiać w piątek i sobotę wieczorem na The Mall.

Spraoi zawita do Waterford
fot. Spraoi

Ciekawą propozycją może być półtoragodzinna wycieczka krajoznawcza po Waterford ze słoweńską grupą Ijud. Troje artystów prezentując swój show The Streetwalker Gallery zamieni zwykłe elementy miejskie w ulotne dzieła sztuki. Każdego dnia festiwalu organizowane będą dwie wycieczki wyruszające spod festiwalowego biura przy The Quay.

Oprócz tego można spodziewać się tradycyjnego zestawu żonglerów, połykaczy ognia, akrobatów, komików i aktorów, którzy będą bawić publiczność w ten pierwszy sierpniowy weekend.

Organizatorzy Spraoi apelują do widzów o zachowanie bezpieczeństwa oraz o przestrzeganie poleceń osób obsługujących poszczególne sceny. Jednocześnie proszą o wsparcie finansowe dla festiwalu, który opiera się głównie na pracy licznych wolontariuszy i jest finansowany w dużej mierze poprzez granty i sponsorów.

Szczegółowy program 26. Festiwalu Spraoi można znaleźć na stronie festiwalowej.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.