Waterford także zagłosowało na „Tak”

większość zagłosowała na "Tak"
fot. Irish Examiner

W piątkowym referendum w sprawie 8. Poprawki do irlandzkiej Konstytucji wyborcy zdecydowaną większością głosów poparli propozycję zniesienia poprawki, która zrównywała prawo do życia matki i nienarodzonego dziecka. Także w Waterford większość zagłosowała na Tak.

Według informacji z lokalnej komisji wyborczej w sumie w hrabstwie Waterford oddano 53 312 głosów, z czego jedynie 123 były nieważne. Frekwencja wyborcza wyniosła 64,2%. 37 016 wyborców było za zniesieniem poprawki, 16 296 było odmiennego zdania. Oznacza to, że na „Tak” zagłosowało 69,4% głosujących, na „Nie” – 30,6%.

Zdaniem Uny Dunphy z partii People for Profit oraz kampanii Together for Yes piątkowe głosowanie było historycznym dniem zarówno dla Waterford, jak i dla całej Irlandii.

– Bardzo się cieszymy, ale jesteśmy jednocześnie zmęczeni. To była długa kampania i bardzo wyczerpująca. Wyniki odzwierciedlają opinie z jakimi spotykaliśmy się podczas spotkań z wyborcami – powiedziała Una po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Wielki sukces kampanii „Tak”

Dla osób prowadzących kampanię nakłaniającą do odrzucenia poprawki wynik piątkowego referendum jest ogromnym sukcesem. Zdaniem koordynatorów kampanii poparcie znacznie powyżej 60% to najlepsza nagroda za długie miesiące pracy w terenie.

Poseł David Cullinane, który także aktywnie uczestniczył w kampanii, twierdzi, że ze po spotkaniach z wyborcami spodziewał się poparcia na poziomie 70%.

– To fantastyczny wynik dla wszystkich mieszkańców Irlandii, szczególnie kobiet. To im, a nie prawodawcom zawdzięczamy to zwycięstwo. Teraz należy jak najszybciej uchwalić odpowiednie prawo, aby odzwierciedlało wolę ludu. Mieszkańcy Irlandii wyraźnie wypowiedzieli swoje zdanie – stwierdził poseł Cullinane.

Porażka obozu pro-life

Dla aktywistów pro-life, którzy starali się zachować 8. Poprawkę wynik referendum to spektakularna porażka, której nikt z nich nie przewidywał.

– Jestem ogromnie rozczarowany, tym że cała Irlandia, w tym także Waterford, zagłosowała za odrzuceniem poprawki. Niewielka przegrana byłaby łatwiejsza do przełknięcia, ale trudno mi się pogodzić z takim wynikiem. Nie rozumiem jak mogło do tego dojść – mówił John Walsh, koordynujący kampanię „Nie” w Waterford.

Jego zdaniem po uchwaleniu nowych przepisów aborcyjnych duża presja może być wywierana na pielęgniarki i lekarzy, którzy nie zgodzą się na uczestniczenie w przeprowadzaniu aborcji.

Posłanka Mary Butler, która brała udział w kampanii „Nie”, stwierdziła, że należy uszanować głos wyborców. Także i ona nie spodziewała się tak dotkliwej porażki.

– Z rozmów z wyborcami nie wynikało, że odrzucenie poprawki ma tylu zwolenników. Uszanuję jednak ich wybór i nie nie będę przeszkadzała w uchwaleniu nowych przepisów. Mam jedynie nadzieję, że nowe prawo nie będzie oznaczało zbytniej liberalizacji przepisów aborcyjnych. Szczególnie należy zadbać o lekarzy i cały personel medyczny. Przepisy powinny im umożliwiać odmówienie udziału w aborcji.

W całej Irlandii 66,4% głosujących poparło odrzucenie 8. Poprawki do Konstytucji, a rząd już obiecał jak najszybsze uchwalenie nowych przepisów aborcyjnych, które mogą wejść w życie jeszcze przed końcem tego roku. Aby to osiągnąć zarówno rząd, jak i posłowie będą pracowali przez większość miesięcy letnich i zrezygnują z części letnich wakacji.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.