Waterford wolne od plastiku – Plastic Free Week

Plastic Free Week
fot. Pexels.com

Ponad 80 firm, szkół i organizacji z rejonu Waterford zgłosiło udział w akcji Plastic Free Week, podczas której nie będą używały jednorazowych plastikowych opakowań. Tydzień wolny od plastiku potrwa w Waterford do niedzieli 16 września. Jego organizatorzy mają nadzieję znacząco zmniejszyć ilość plastiku używanego w mieście i hrabstwie.

Organizacja One World, z inicjatywy której organizowany jest Plastic Free Week chce także zachęcić mieszkańców do większej troski o środowisko naturalne. Ograniczenie zużycia plastiku ma być jedynie jednym z elementów kampanii zmierzającej do poprawy stanu środowiska w Waterford i  w całej Irlandii.

W ramach Plastic Free Week w bibliotece przy Lady Lane odbędzie się wystawa poświęcona ochronie środowiska. W tym samym miejscu zorganizowane zostaną warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się różnych technik recyclingu plastiku. We wtorek w pubie Revolution zorganizowano quiz, którego tematyką była ochrona środowiska.

To tylko niektóre z imprez organizowanych z okazji tygodnia wolnego od plastiku. Zakończy się on w najbliższą niedzielę 16 września podczas akcji sprzątania plaży w Woodstown, która rozpocznie się o godz. 11.00. W trakcie całego tygodnia będą zbierane podpisy pod petycją nawołującą lokalnych radnych do podjęcia działań na rzecz ograniczenia zużycia plastiku.

– W tej chwili część plastiku trafia do ponownej przeróbki, część jest spalana, ale większość ląduje na wysypiskach lub wręcz w morzach i oceanach. W tej chwili po naszych oceanach pływają „plastikowe wyspy” wielkości terytorium Francji, a globalnie sytuacja jest coraz gorsza. Co roku do rzek, mórz i oceanów trafia około ośmiu milionów ton plastiku. Co roku miliony zwierząt umierają po spożyciu plastiku – mówi koordynatorka akcji, Jennifer Harris z Waterford One World.
Główny cel – mniej plastiku

W Irlandii przetwarza się zaledwie 35% zużytego plastiku, co i tak jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że globalnie ten wskaźnik nie przekracza 10%. W tej chwili kampanie typu Plastic Free Week zmierzają głównie do ograniczenia ilości jednorazowych plastikowych opakowań, które stanowią zdecydowaną większość plastikowych odpadów w krajach rozwiniętych.

– Obecnie co miesiąc przeciętny pub czy klub nocny zużywa około 100 000 plastikowych słomek, które nie trafiają do ponownego przetworzenia. Dodatkowo co roku w samej Irlandii wyrzuca się około 200 milionów plastikowych kubków. Naszym celem jest drastyczne zmniejszenie tego zużycia – tłumaczy Jennifer Harris.

Więcej informacji na temat samej akcji oraz wspierających ją firm i instytucji można znaleźć na stronie One World Centre oraz na stronie na Facebooku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.