WIT apeluje o zgłaszanie wolnych pokojów dla studentów

wolnych pokojów
fot. Pexels.com

Władze Waterford Institute of Technology (WIT) zaapelowały do właścicieli domów i mieszkań, którzy mają wolne pokoje o udostępnianie ich studentom. Według informacji uczelni wielu studentów, szczególnie nowych i tych z zagranicy ma kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego zakwaterowania.

Przepisy podatkowe pozwalają na uzyskanie nieopodatkowanego dochodu w wysokości 14 000 euro z wynajmu pokoju w domu czy mieszkaniu. Dla wielu rodzin taki dochód może być okazją do podreperowania domowego budżetu. Natomiast dla studentów  wynajem pokoju to często jedyna szansa na znalezienie zakwaterowania na czas studiów.

Jacqui O’Connor z biura zakwaterowania na WIT zachęca do zamieszczania ogłoszeń o wolnych pokojach w wewnętrznym systemie ogłoszeń uczelni. Obecnie opłaty za umieszczenie takiego ogłoszenia zostały zawieszone, żeby jeszcze bardziej zachęcić właścicieli domów i mieszkań do korzystania z tej drogi kontaktu z potencjalnymi wynajmującymi.

– Gorąco zachęcamy właścicieli nieruchomości czy po prostu każdego, kto ma wolny pokój do zgłaszania tego w naszym systemie. Zarejestrowani studenci otrzymują regularne powiadomienia mailowe o dostępnych pokojach, które odpowiadają ich wymaganiom – mówi Jacqui O’Connor.

Jej zdaniem wynajęcie pokoju studentom to doskonały sposób na dodatkowy dochód do budżetu domowego. Przyjmując studenta na cały rok można zabrać fundusze na fantastyczne wakacje. Właściciele mogą wybierać spośród kilku opcji wynajęcia, między innymi z wynajmu jedynie na jeden semestr, czy wynajmu jedynie od poniedziałku do piątku.

Pokoje coraz bardziej popularne
– W ostatnich latach notujemy coraz większą liczbę studentów wynajmujących pokoje. Ma to zdecydowanie związek z rosnącymi kosztami wynajmu całych domów czy mieszkań. Dla obu stron jest to komfortowa sytuacja. Studenci mają gdzie mieszkać, a na weekendy i przerwy w zajęciach przeważnie i tak wracają do rodzin – mówi Marie Sheedy, przewodnicząca stowarzyszenia studentów na WIT.

Mniej więcej dwie trzecie studentów na WIT podochodzi z południowego-wschodu Irlandii i wielu z nich dojeżdża na uczelnię autobusami czy samochodami nawet godzinę czy dłużej. Pokoje wynajmowane na krótki okres mogą być dla nich sposobem na oszczędzenie czasu potrzebnego na naukę.

Pokoje do wynajęcia można wciąż zgłaszać na nowej stronie przeznaczonej dla studentów WIT – witstudentpad.ie.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.