Władze samorządowe będą ściągały zaległe czynsze

zaległe czynszeIvan Grimes, szef Wydziału Mieszkaniowego Waterford, zapowiada, że władze samorządowe będą ściągały zaległe czynsze z większą niż dotychczas skutecznością. Zapowiedź ta to skutek opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu o stanie finansów komunalnych w mieście i hrabstwie.

Według audytu finansowego za rok 2017 aż 23% najemców lokali komunalnych (mieszkań, domów i lokali użytkowych) nie płaci czynszów, wskutek czego zadłużenie w ciągu roku wzrosło o 400 000 euro. Łącznie najemcy lokali użytkowych są winni władzom samorządowym 3,6 miliona euro.

Grimes, który w ubiegłym tygodniu uczestniczył w posiedzeniu plenarnym Rady Miasta i Hrabstwa Waterford, zapowiada, że w najbliższych miesiącach skuteczność ściągania zaległych czynszów ma zostać zwiększona. W tej chwili należy ona do najniższych spośród wszystkich samorządów w Irlandii.

Od początku tego roku Wydział Mieszkaniowy będzie przeprowadzał okresowe kontrole co 12 miesięcy, a nie jak dotychczas – co 36 miesięcy. Pozwoli to na urealnienie wysokości płaconych czynszów oraz na szybsze wyszukiwanie najemców, którzy zalegają z płatnościami.

– W tej chwili polegamy głównie na deklaracjach najemców jeśli chodzi o wysokości ich dochodów oraz wszelkie zmiany w tym względzie. W ciągu najbliższych miesięcy nasi inspektorzy będą samodzielnie przeprowadzali badania dochodów naszych najemców. W razie wykrycia nieprawidłowości, będziemy domagali się zapłaty zaległości nawet do kilkudziesięciu miesięcy wstecz – zapowiada Ivan Grimes.
Zero tolerancji dla zaległości

Wydział Mieszkaniowy planuje także wprowadzić nowe zasady dotyczące obsługi domów i mieszkań komunalnych, których najemcy zalegają z czynszami. W przypadku takich lokali ich obsługa, między innymi wymiana zepsutych sprzętów AGD czy inne naprawy, będą wstrzymane do czasu uregulowania zaległości.

Ivan Grimes zapowiedział także „bardziej agresywne” postępowanie z najemcami, których sytuacja materialna zmieniła się na tyle, że nie kwalifikują się do mieszkania w lokalach komunalnych. W przypadku dobrze zarabiających rodzin będą podejmowane zdecydowane kroki mające na celu eksmisję z mieszkań i domów komunalnych, które zostaną zwolnione dla bardziej potrzebujących.

– Często w takich przypadkach eksmisja z lokali komunalnych wymaga wejścia na drogę sądową. Jest to dość kosztowne i czasochłonne, jednak w szczególnych przypadkach będziemy podejmowali takie kroki. Najpierw jednak musimy dokładnie zbadać sytuacje finansowe naszych najemców, co także wymaga czasu – mówił Ivan Grimes odpowiadając na pytania radnych.

Zgodnie z jego zapowiedzią w kolejnych latach liczba najemców zalegających z czynszami ma się zmniejszyć o co najmniej połowę.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.