Władze Waterford planują wybudować 165 domów socjalnych

165 domów socjalnych
Foto: Pixabay.com

W tym roku władze Waterford planują wybudować 165 domów socjalnych zarówno w samym mieście jak i w hrabstwie. Będzie to niestety jedynie przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na liście oczekujących na domy i mieszkania socjalne znajduje się wciąż ponad 3 000 osób.

Plany władz lokalnych zostały sformułowane w liście wysłanym do Ministra Mieszkalnictwa, Eoghana Murphy’ego. W tym samym dokumencie podsumowano ubiegły rok, w którym do użytku oddano jedynie 153 domy i mieszkania socjalne, z czego większość to nowe budynki.

W sumie w roku 2017 niemal 800 osób w hrabstwie Waterford otrzymało lokale socjalne. Większość z nich to rodziny, które przystąpiły do programów typu Housing Assistance Payment (HAP). Program ten polega na podnajęciu domów i mieszkań na wolnym rynku, a następnie wynajęciu ich potrzebującym rodzinom.

W sumie w ubiegłym roku w całej Irlandii powstało zaledwie 780 nowych lokali socjalnych.

Szef Wydziału Mieszkalnictwa Waterford, Ivan Grimes, stwierdził niedawno, że oprócz lokali w nowych budynkach władze miejskie będą miały do dyspozycji dodatkowych 240 domów i mieszkań pozyskanych na rynku wtórnym.

W tej chwili na liście oczekujących na lokal socjalny znajdują się 1 444 osoby. Dodatkowo 1 726 osób korzysta z programu HAP, który jest bardzo kosztowny dla budżetu lokalnego.

Sytuacja ta jest od dłuższego czasu krytykowana przez wielu radnych. Zwracają oni uwagę na fakt, że fundusze na lokale socjalne są w dużej mierze wydawane na wynajem domów i mieszkań. Za te same pieniądze można wybudować kilkadziesiąt domów, które nie tylko przyczyniłby się do skrócenia list oczekujących, ale także przynosiłyby dochody do lokalnego budżetu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.