Władze Waterford wystąpią o dofinansowanie do przebudowy Północnego Nabrzeża

dofinansowanie do przebudowy
fot. Waterford in Your Pocket

Na ostatnim plenarnym posiedzeniu Rady Miasta i Hrabstwa Waterford, radni zostali poinformowani, że władze miasta złożą wniosek do rządu o dofinansowanie inwestycji na Północnym Nabrzeżu rzeki Suir. Przed złożeniem wniosku podpisany zostanie kontrakt z inwestorem Fawaz Alhokair Group, który zajmie się przebudową Michael Street oraz Północnego Nabrzeża.

Jednocześnie radni dowiedzieli się, że także władze miasta Cork będą się starały o dofinansowanie z tego samego funduszu rządowego. W Cork, także na nabrzeżu rzeki ma powstać kompleks hotelowo-mieszkaniowy, a wartość inwestycji jest oceniana na 300 milionów euro. Rządowy fundusz przeznaczony na rozwój miast jest wart w sumie 2 miliardy euro, a o jego część stara się przynajmniej kilka miast.

– Już w przyszłym tygodniu podpiszemy niezbędne kontrakty z inwestorami z Arabii Saudyjskiej, a następnie złożymy wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy rządowych. Ostateczny termin składania wniosków to 27 września, jednak chcemy zrobić to znacznie wcześniej, by zwiększyć szanse na uzyskanie dotacji – mówił Michael Walsh, zarządzający mieniem miasta i hrabstwa Waterford.

W tej chwili prawnicy inwestora i lokalnych władz ustalają ostateczne warunki kontraktu na przebudowę Michael Street oraz nabrzeża. Ostatecznie uzgodnione warunki zostaną podane do publicznej wiadomości w ciągu najbliższych tygodni, już po podpisaniu wszystkich dokumentów.

Michael Walsh zdradził jedynie, że władze Waterford będą się ubiegały o dofinansowanie w wysokości 80 milionów euro, czyli o niemal 20 milionów więcej niż pierwotnie planowano. Jego zdaniem Waterford ma bardzo duże szanse na otrzymanie dotacji, ponieważ prace nad inwestycją są znacznie bardziej zaawansowane niż w przypadku innych projektów. Ponadto władze zaznaczą we wniosku, że miasto przez wiele lat było niedofinansowane i potrzebuje poważnego bodźca do rozwoju.

– Projekty związane z Michael Street oraz Północnym Nabrzeżem spełniają wszystkie wymagania stawiane samorządom w kwestii dostępu do dotacji na rozwój miast. Inwestycje przewidują zarówno nowatorskie rozwiązania mieszkaniowe jak i dają szansę na rozwój sektora usługowo-handlowego. Ponadto stworzą one kilkaset nowych miejsc pracy w trakcje realizacji oraz już po jej zakończeniu. Oba projekty mają szansę całkowicie odmienić oblicze Waterford – mówił na posiedzeniu radny John Cummins.
Wyższe koszty = większa dotacja

Większe niż wstępnie zakładano dofinansowanie jest związane z rosnącymi kosztami budowy infrastruktury, szczególnie pieszego mostu pomiędzy centrum Waterford a Ferrybank. Znacznie większą sumę pochłonie też zabezpieczenie niestabilnej skarpy przy stacji kolejowej.

– Przebudowa nabrzeża na rzece Suir znalazła się w planie rozwoju kraju Ireland 2040 oraz Narodowym Planie Rozwoju na lata 2018-2027. Dlatego mamy spore szanse na otrzymanie dotacji, nawet biorąc pod uwagę fakt, że wnioskujemy o zwiększone sumy. Jednak faktycznie na samym początku, w roku 2019, potrzeba jedynie 15 milionów euro, a reszta sumy konieczna będzie w latach 2020-2021 – mówił radny Cummins.

Ostatnią przeszkodą dla przebudowy nabrzeża jest nie zakończony proces przymusowego wykupu terenów, które będą użyte pod inwestycję. Spośród 87 działek podlegających wykupowi jedynie właściciel jednej nie zgadza się na warunki postawione przez władze Waterford, jednak władze mają nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych tygodni.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.