Wyborcy wsparli kampanię na rzecz szpitala

Wyborcy
Elaine and Matt Shannahan, fot. Waterford News & Star

Mieszkańcy Waterford, szczególnie wyborcy w okręgu wyborczym Waterford City East, wyrazili swoje zdecydowane poparcie dla Matta Shanahana, który kieruje kampanią na rzecz utworzenia całodobowego oddziału kardiologicznego w szpitalu w Waterford. W wyborach samorządowych radny Shanahan otrzymał ponad 20% głosów w swoim okręgu i był kandydatem z najmocniejszym poparciem wśród wszystkich startujących.

Tym samym wyborcy dali jasno do zrozumienia, co jest najważniejszym problemem, którym należy się zająć w mieście i hrabstwie Waterford. Kwestia opieki kardiologicznej była najważniejsza w kampanii radnego Shanahana, który ostatnie trzy lata poświęcił na walkę o utworzenie całodobowej pracowni cewnikowania, która będzie ratowała zdrowie i życie osób chorych na serce.

– To nie są głosy na Matta Shanahana, tylko głosy poparcia dla sprawy, którą się zajmuję i głos ludzi, którym zależy na sprawiedliwości i którzy chcą zakończyć okres dyskryminacji naszego regionu. Jeśli rząd nie wysłucha tego głosu, zapłaci najwyższą cenę przy okazji wyborów powszechnych – mówił sam radny Shanahan po ogłoszeniu wyników wyborów.

Wybory samorządowe w Waterford okazały się przełomowe dla Green Party, która po raz pierwszy w historii wprowadziła swoich przedstawicieli do Rady Miasta i Hrabstwa. Marc O’Cathasaigh został wybrany w okręgu Tramore-Waterford West, a Jody Power – Waterford City East. Także partia Labour odniosła niespodziewany sukces, a jej wszyscy czterej kandydaci uzyskali społeczne poparcie wystarczające do wejścia do samorządu. Ma to szczególne znaczenie w świetle poprzednich wyborów, kiedy tylko jeden kandydat Labour został radnym.

Porażki niezależnych

Wśród największych przegranych znaleźli się długoletni radni niezależni Cha O’Neill, Sean Reinhardt i Blaise Hannigan, którzy nie zebrali wystarczające go poparcia mimo dużej aktywności w lokalnych społecznościach. Rok 2019 będzie także znany jako koniec „ery Carey’ów”, po tym jak Sharon Carey, córka zmarłego w ubiegłym roku radnego Johna Carey’a z Fine Gael nie dostała się do władz samorządowych. Jej ojciec był najdłużej urzędującym radnym w hrabstwie Waterford i najwyraźniej wraz z jego śmiercią partia straciła znaczące poparcie w w okręgu Waterford City East.

Także partia Sinn Fein nie może być do końca zadowolona z wyników, chociaż będzie miała w radzie aż sześciu przedstawicieli. Jednak wystawienie zbyt dużej liczby kandydatów skończyło się rozbiciem głosów wyborców i aż do ostatnich chwil nie było pewne czy kandydaci z mniejszym poparciem dostaną się do Rady Miasta i Hrabstwa.

Wśród 32 nowych radnych są zaledwie dwie kobiety – Lola O’Sullivan z Fine Gael i Breda Brenna z Sinn Fein. 23 radnych zachowało swoje miejsca, wśród nich Eddie Mulligan i Jason Murphy z Fianna Fail, którzy są znani że wspierania polskiej społeczności w Waterford.

Pełna lista nowych radnych znajduje się tutaj.

Referendum i plebiscyt

W odbywającym się jednocześnie z wyborami samorządowymi referendum w sprawie zmian w Konstytucji dotyczących rozwodów aż 81% wyborców opowiedziało się za liberalizacji przepisów. 18,7% było przeciwnych zmianom. Wyniki w Waterford były niemal identyczne jak w w skali całego kraju, gdzie za zmianami opowiedziało się 82% wyborców.

Głosujący w Waterford, a także w Cork i Limerick, mieli także okazję wziąć udział w plebiscycie w sprawie bezpośrednio wybieranego burmistrza. W tym przypadku przeważyły głosy przeciwników, jednak różnica była minimalna, bo zaledwie 719 głosów przy niemal 45 000 głosach oddanych w plebiscycie. Podobny wynik zanotowano w Cork, a jedynie w Limerick wyborcy opowiedzieli się za bezpośrednio wybieranym burmistrzem z szerszym uprawnieniami.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.