Wybory 2019 – co warto wiedzieć

Wybory 2019
Fot. Irish Times

Już za 18 dni, w piątek 24 maja, w Irlandii odbędą się wybory do władz samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie wyborcy będą mogli wziąć udział w referendum w sprawie zmian w przepisach dotyczących rozwodów, a mieszkańcy Limerick, Cork i Waterford zostaną zapytani czy chcą chcą bezpośrednio wybierać burmistrzów swoich miast.

W sumie wybranych zostanie 949 radnych do 31 rad miast i hrabstw oraz 13 posłów do Parlamentu Europejskiego. W Waterford wybranych zostanie 32 radnych i pięciu posłów.

Zanim jednak pójdziemy do urn wyborczych, należy zarejestrować się jako wyborca. Polacy, którzy na stałe mieszkają w Irlandii i jako obywatele Unii Europejskiej, mają prawo do głosowania w wyborach samorządowych oraz tych do Parlamentu Europejskiego. W najbliższych wyborach będą mogli też zagłosować w plebiscytach w Limerick, Cork i Waterford. Tylko osoby posiadające obywatelstwo Irlandii będą miały prawo głosować w referendum „rozwodowym”.

Każdy może sprawdzić, czy jest zarejestrowany do wyborów wchodząc na stronę Check The Register i wypełniając tam prosty formularz. Rejestracja trwa jeszcze tylko do jutra, 7 maja, a na stronie Check The Register można także pobrać dokumenty potrzebne do rejestracji.

Obywatele krajów Unii Europejskiej, którzy chcieliby głosować na irlandzkich posłów do Parlamentu Europejskiego muszą dodatkowo wypełnić formularz EP1 (chyba że wypełniali go przy okazji poprzednich wyborów). Dzięki niemu zostaną oni skreśleni z list wyborczych w kraju swojego pochodzenia, a wpisani na listy wyborcze w Irlandii.

Więcej informacji na temat referendum dotyczącego zmiany przepisów rozwodowych można znaleźć na stronie Komisji Referendalnej. Natomiast informacje o plebiscycie w Limerick, Cork i Waterford, a przede wszystkim o ewentualnych przywilejach i obowiązkach bezpośrednio wybieranych burmistrzów można znaleźć na stronie Ministerstwa Mieszkalnictwa i Samorządu.

W hrabstwie Waterford wybierzemy w sumie 32 radnych a ich liczba w poszczególnych okręgach wyborczych prezentuje się następująco:

Waterford City East (6)

Waterford City West (6)

Waterford City South (6)

Portlaw-Kilmacthomas (5)

Dungarvan (6)

Lismore (3)

Jeśli ktoś z wyborców nie jest pewien, w którym okręgu wyborczym mieszka, na stronie lokalnego samorządu można przejrzeć szczegółową mapę z zaznaczonymi wszystkimi okręgami. Dodatkowo na kilka dni przed wyborami każdy wyborca otrzyma specjalną kartę wyborcy, z której dowie się w jakim okręgu głosuje i gdzie znajduje się jego lokal wyborczy. Warto tę kartę zabrać ze sobą na samo głosowanie. Znacznie ułatwi ona identyfikację wyborcy.

Wybory 2019Wszyscy kandydaci na radnych zostali zarejestrowani do 4 maja do południa, a ich pełna lista pojawi się na naszej stronie już wkrótce.

Wybierając się do lokalu wyborczego warto także pamiętać, że w Irlandii obowiązuje odmienny niż w Polsce system wyborczy. Jest to tzw. pojedynczy głos przechodni (Single Transferable Vote) polegający na zaznaczeniu na karcie do głosowania kandydatów według swoich preferencji wyborczych. Obok nazwisk kandydatów nie stawiamy krzyżyków, a numerujemy ich stawiając „1” przy naszym faworycie, „2” przy kolejnym kandydacie, na którego chcemy zagłosować, „3” przy kolejnym, itd.

Tak naprawdę można zagłosować na wszystkich kandydatów numerując ich według swoich preferencji wyborczych. W ten sposób każdy głos naprawdę się liczy, a nasz głos ostatecznie otrzyma ten kandydat, który wejdzie do rady miasta lub hrabstwa. W ten sposób każdy z wyborców może śmiało powiedzieć, że przynajmniej jeden z radnych to „jego” radny.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.