Wyrok za finansowanie terroryzmu

działalność terrorystyczną
fot. The Times

Przed sądem w Waterford zapadł wyrok skazujący dla 26-letniego Hassana Bala, który przyznał się do przekazywania funduszy organizacji terrorystycznej. Skazany planował także dalsze zbiórki funduszy z zamiarem przekazania ich na działalność terrorystyczną.

Hassan Bal miał mieć bliskie powiązania ze średnim szczeblem kierowniczym ISIS. Zamierzał także udać się do Syrii, by przyłączyć się do wojny prowadzonej przez Państwo Islamskie. Zgodnie z ustaleniami Gardy i policji brytyjskiej zdążył on przekazać 400 euro na rzecz działalności terrorystycznej.

W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Waterford, Hassan Bal zebrał wokół siebie grupę kilkudziesięciu ekstremistów, którzy mieli być początkiem grupy zbierającej fundusze dla islamskich organizacji terrorystycznych. Jego działalność została ujawniona w wyniku prowokacji dziennikarskiej oraz szeroko zakrojonego śledztwa sił policyjnych w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Za swoją działalność został on skazany na cztery i pół roku więzienia. Dwa ostatnie lata zostały zawieszone pod warunkiem zerwania wszelkich kontaktów z radykalnymi grupami islamskimi.

Dziennikarska prowokacja

Śledztwo, które doprowadziło do zatrzymania Hassana Bala rozpoczęło się w roku 2015 po tym jak dziennikarz londyńskiego dziennika Daily Mail, Omar Wahid, założył fikcyjne konto w serwisie Kik i skontaktował się z niejakim Omarem Hussainem podejrzewanym o wspieranie ISIS. Dziennikarz podał się za osobę, która zamierza zebrać i przekazać duże fundusze na działalność terrorystyczną.

Po wymianie kilkudziesięciu wiadomości dziennikarz został skontaktowany właśnie z Hassanem Balem. Omar Hussain opisał go  jako osobę odpowiedzialną za zbiórkę funduszy dla ISIS na terenie Wielkiej Brytanii. W rezultacie obszernej korespondencji Hassan Bal polecił Omarowi Wahidowi przekazać kopertę z gotówką w umówionym miejscu w Londynie.

Podczas przekazywania koperty, która nie zawierała obiecanych pieniędzy, okazało się, że odbierającym jest brat Hassana – Omar Bal – a sam Hassan mieszka gdzieś indziej. Dziennikarz natychmiast skontaktował się z policją brytyjską, która podjęła śledztwo w tej sprawie. Po zaledwie kilku dniach ustalono, że podejrzany mieszka w Waterford przy O’Connell Street.

Dowody dostarczone przez dziennikarza oraz zebrane przez policję brytyjską wystarczyły, by Garda zdecydowała się aresztować Hassana Bala, co nastąpiło 22 grudnia 2015. W jego telefonie znaleziono kilka wiadomości wysłanych do Omara Wahida i grożących mu śmiercią po tym jak okazało się, że koperta przekazana w Londynie nie zawierała pieniędzy.

Wspierał działalność terrorystyczną

Zgodnie z ustaleniami śledczych Hassan mógł mieć dostęp do broni, której zamierzał użyć do ataku na samego dziennikarza lub na redakcję Daily Mail. W trakcie przeszukania Garda odnalazła dowód przekazu na 400 euro wysłanego w październiku 2015 oraz materiały promujące działalność terrorystyczną. Z danych zapisanych na jego laptopie wynikało, że planował on podróż do Syrii w celu dołączenia do bojowników Państwa Islamskiego.

działalność terrorystyczną
fot. Krzysiek Wiśniewski

Podczas przesłuchań przez długi czas Hassan Bal utrzymywał, że wysłane pieniądze nie miały służyć finansowaniu operacji terrorystycznych oraz odżegnywał się od kontaktów z członkami ISIS. Dopiero po przedstawieniu dowodów zebranych przez dziennikarza i policję brytyjską przyznał się do winy i został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia.

Przed sądem także potwierdził swoją winę jednocześnie apelując do sędziego o łaskawy wyrok.

– Chciałbym wykazać skruchę za to, co zrobiłem. Dopiero teraz otworzyły mi się oczy i wiem, że postępowałem źle, a moje działania nie mogły pomóc ludziom w Syrii. Moje życie jest w rękach sędziego – mówił w sądzie w Waterford.

Jego prawnik dodał, że Hassan Bal może stać się wartościowym członkiem społeczności muzułmańskiej w Waterford. Po odbyciu wyroku ma całkowicie porzucić działalność terrorystyczną i starać się o pełną rehabilitację.

Skomentuj

1 komentarz

  1. heloo?! Amerkanie od dekad sponsorują terrorystów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.