Wystawa „First to Fight” w Bibliotece Głównej w Waterford

First to Fight
Kierownik Witold Iżycki i uczniowie Polskiej Szkoły obejrzeli wystawę jako pierwsi

Od najbliższego poniedziałku w Bibliotece Głównej przy Lady Lane będzie można oglądać wystawę „First to Fight. Polacy na frontach II wojny światowej” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN), która ukazuje szlak bojowy żołnierzy Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i I Armii WP. Wystawa będzie częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918.

Wystawa, którą zobaczymy w w bibliotece została sprowadzona do Waterford staraniami Polskiej Szkoły, a szczególnie jej dyrektora Witolda Iżyckiego. W Waterford będzie można ją oglądać w dniach 5-17 listopada, a następnie zostanie ona przeniesiona do Limerick i Dublina.

Uroczyste otwarcie będzie miało miejsce w sobotę 10 listopada o godz. 15.00. Dokona go oficjalnie przedstawiciel Konsulatu RP z Dublina, a obecni będą także przedstawiciele władz lokalnych, Polska społeczność oraz mieszkańcy Waterford.

Wystawa „First to Fight” będzie główną imprezą upamiętniającą stulecie odzyskania niepodległości, ale Polska Szkoła w Waterford przygotowała także liczne atrakcje dla uczniów i rodziców.

Uczniowie biorą udział w konkursie plastycznym związanym z odzyskaniem niepodległości oraz obroną przed sowieckim najazdem w roku 1920. Ponadto 17 listopada w szkole, mieszczącej się w De la Salle College, obędą się uroczystości związane z Dniem Niepodległości. W ich trakcie uczniowie klasy 6. przedstawią krótką sztukę przypominającą okoliczności odzyskania niepodległości w roku 1918.

first to fight
fot. IPN
Wystawa upamiętni polskich żołnierzy

Wystawa „First to Fight. Polacy na frontach II wojny światowej”, przygotowana przez Oddział IPN w Łodzi, ukazuje szlak bojowy żołnierzy Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i I Armii WP. Walczyli na różnych frontach, na ziemiach ojczystych i na innych kontynentach, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Po wojnie, choć Polska była członkiem zwycięskiej koalicji, Polakom odmówiono prawa udziału w londyńskiej paradzie zwycięstwa. Wielu żołnierzy spotkał dramatyczny, wręcz tragiczny los: w ojczyźnie byli represjonowani i inwigilowani, oskarżani o szpiegostwo, a za granicą musieli wieść trudne życie imigrantów, pracując znacznie poniżej kwalifikacji.

Przez wiele lat, które upłynęły od zakończenia II wojny światowej, polski wysiłek militarny nie był należycie upamiętniany. Wystawa ma oddać hołd wszystkim żołnierzom sił zbrojnych RP, walczących zarówno w kraju, jak i za granicą.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na wystawę, a osoby, które nie mogą jej zobaczyć osobiście, mogą zapoznać się z jej wersją elektroniczną dostępną na stronie IPN.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.