Za mało pieniędzy na walkę ze śmieciami

zapobieganie nielegalnemu wyrzucaniu śmieci
Foto: Pixabay.com

Rada Miasta i Hrabstwa Waterford otrzymała dotację w wysokości 58 000 euro na projekty związane z usunięciem śmieci z najbardziej zaśmieconych okolic w całym hrabstwie. Pieniądze te będą wykorzystane także na zapobieganie nielegalnemu wyrzucaniu śmieci.

Na spotkaniu radnych z rejonu Gór Comeragh radny Ray Murphy stwierdził, że szkoda iż fundusze te są przeznaczone na całe hrabstwo, a nie jedynie na Góry Comeragh.

– Te 58 tysięcy euro spokojnie można było wykorzystać jedynie w naszym rejonie. Jeśli chodzi o całe hrabstwo, to te pieniądze na pewno nie wystarczą nawet na posprzątanie śmieci wzdłuż głównych dróg – mówił radny Murphy. – Nie wspominając już nawet o zabezpieczeniach przeciwko nielegalnej wywózce śmieci, na przykład na monitoring.

W tym roku władze Waterford, Kilkenny i Wexford podjęły wspólną inicjatywę All Roads Lead Home. Ma ona na celu zachęcenie do sprzątania głównych dróg w tych hrabstwach oraz do zgłaszania zaśmieconych miejsc.

Nielegalne śmieci dużym problemem

Radni są zgodni co do faktu, że nielegalne wysypiska śmieci stają się poważnym problemem w całym hrabstwie. Podczas ostatniej akcji sprzątania rejonu Clonea i Rathgormack zebrano siedem ton śmieci. Wśród nich znalazły się kuchenki, materace, fragmenty samochodów, lodówki, toalety oraz tysiące plastikowych butelek.

– Reakcja mieszkańców byłą niesamowita. Zgłosiło się ich tyle, że aż zabrakło worków. Zebrano kilka ton śmieci, co jednocześnie cieszy, bo region stał się czystszy, ale i martwi, bo świadczy to skali problemu – mówił radny Seanie Power.

Jego zdaniem w najbardziej zagrożonych rejonach należy zainstalować monitoring, by zniechęcić potencjalnych śmiecących. Jednocześnie radny stwierdził, że osoby przyłapane na śmieceniu, a szczególnie wyrzucaniu dużych ilości śmieci powinno się piętnować publicznie.

W tym roku władze hrabstwa Waterford planują uruchomić kilka projektów związanych z ochroną środowiska oraz nielegalnym wyrzucaniem śmieci. Projekty te to między innymi kampania w mediach społecznościowych nawołująca do większej dbałości o przyrodę, a także system odbierania śmieci z osiedli zamieszkanych przez Travellersów. W najbliższych tygodniach zakupiona zostanie także maszyna do odkurzania poboczy dróg, a w rejonach najbardziej zagrożonych zainstalowany zostanie monitoring.

Radni jednak zgodzili się, że rząd powinien przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy na podobne projekty. Otrzymana dotacja w wysokości 50 000 euro sfinansuje jedynie niewielki procent planowanych inicjatyw.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.