Zakaz podlewania przedłużony do końca sierpnia

Zakaz podlewania przedłużony
fot. Pixabay.com

Wprawdzie w ciągu ostatniego tygodnia nad Irlandię nadciągnęły deszczowe chmury, jednak stan zbiorników z wodą pitną nadal jest krytyczny. Dlatego rząd w porozumieniu z Irish Water zdecydował się przedłużyć do końca sierpnia zakaz używania węży ogrodowych do podlewania czy mycia samochodów.

Według informacji Irish Water sytuacja jest wyjątkowo zła na południu wyspy, gdzie zbiorniki z wodą pitną zostały niemal puste mimo apeli o ograniczenie zużycia wody. Głównym powodem stanu krytycznego jest susza, która nawiedziła Irlandię w czerwcu i lipcu.

– Nasi specjaliści wraz z przedstawicielami władz lokalnych nieustannie monitorują stan zbiorników z wodą. Sytuacja pozostaje krytyczna i prawdopodobnie nie zmieni się to do połowy sierpnia. Dlatego do końca przyszłego miesiąca zakaz używania węży ogrodowych pozostaje w mocy. Najgorszą sytuację zanotowano w rejonach na południku i wschodzie Irlandii, gdzie poziom wód w rzekach, jeziorach i zbiornikach podziemnych jest najniższy w historii – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Irish Water.

Jednocześnie osobne oświadczenie wydał Met Eireann ostrzegając przed ulewnymi deszczami w ciągu najbliższego tygodnia. Zdaniem synoptyków deszcze nie będą jednak wystarczająco obfite, by odnowić zapasy wody pitnej w zbiornikach. Mogą one natomiast spowodować lokalne podtopienia, ponieważ wyschnięta ziemia może nie przyjąć nagłych ulewnych opadów.

W ciągu ostatnich tygodni pracownicy Irish Water przeprowadzili kilkanaście remontów sieci wodociągowej likwidując wycieki wody i starając się jak najbardziej ograniczyć jej zużycie. Zdecydowano się na także na zmniejszenie ciśnienia wody w metropolii dublińskiej, gdzie zużycie jest stosunkowo największe.

Więcej informacji na temat ograniczeń oraz stanu zbiorników można uzyskać na stronie Irish Water.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.