Zakaz wystawiania „potykaczy” dla firm z centrum miasta

Zakaz wystawiania "potykaczy"
fot. Momo

Właściciele firm w centrum miasta są rozczarowani postawą władz miasta Waterford, które oficjalnie zakazały wystawiania tzw. potykaczy i zagroziły ich przymusowym usunięciem. 114 firm otrzymało list, w którym stwierdzono, że „potykacze” są niezgodne z przepisami, oraz że firmy które chcą je wystawiać muszą złożyć wniosek do Wydziału Planowania i zapłacić 630 euro.

Valerie Corcoran, właścicielka firmy Salon 16 przy Arundel Lane, stwierdziła, że jej pierwszą reakcją po otrzymaniu listu była złość i rozczarowanie postawą władz.

– Nie chodzi zupełnie o koszt, ale o pewne zasady. Od pewnego czasu, w związku z przebudową Arundel Square, odwiedza mnie znacznie mniej klientów. Tak naprawdę jedynie „potykacz” ściąga potencjalnych klientów i jest on dla mojej firmy bardzo istotny. Od 30 lat regularnie płacę lokalne podatki, a teraz wymaga się ode mnie dodatkowych opłat – mówi Valerie.

Jej zdaniem liczba klientów drastycznie spada kiedy „potykacz” jest chowany, a usytuowanie jej firmy na piętrze nie pozwala jej na inny sposób reklamowania jej usług. Valerie twierdzi, że nikt z władz miasta nie rozmawiał z żadną z firm na temat przepisów dotyczących „potykaczy”, a z pewnością jakiekolwiek konsultacje doprowadziłby do kompromisu.

Tę opinię podziela Kamila Bystrzonowska, właścicielka restauracji Momo przy Patrick Street, która określiła list jako „kompletnie bezsensowny”.

– Taka forma reklamy jest akceptowalna w każdym większym czy mniejszym mieście w Irlandii i nie rozumiem dlaczego akurat w Waterford jest zakazana. Chciałbym przypomnieć władzom, że każdy z nas płaci lokalne podatki oraz że „potykacze” nie blokują przejść pieszym. Przeważnie są ustawiane na szerokich chodnikach w centrum – mówi Kamila. – Małe, lokalne firmy mają być głównym motorem napędzającym miejscową gospodarkę, a tymczasem nie pozwala im się reklamować i tym samym rozwijać.

Momo zawsze wystawia swój „potykacz” na rogu Patrick Street i Michael Street w miejscu gdzie nie blokuje on ruchu, a jednocześnie jest widoczny dla potencjalnych klientów. Zdaniem Kamili bez takiej reklamy liczba klientów byłaby znacząco niższa i odbiłoby się to na jej dochodach. Wielu ludzi twierdzi, że trafiło do restauracji wyłącznie dzięki „potykaczowi”.

– Wprawdzie jesteśmy firmą, która mieści się w centrum Waterford i płacimy wysokie podatki oraz czynsz, jednak nasze usytuowanie powoduje, że klientów musimy do siebie przyciągać. Stosunkowo niewiele osób wchodzi pod górę Patrick Street, a z depataka nie widać naszej restauracji – tłumaczy Kamila.
Władze walczą z zaśmiecaniem

Veronica Taglienti prowadząca kawiarnię w Book Centre zgadza się z władzami miasta w jednej kwestii, a mianowicie w tym, że ulice nie powinny być zastawiane i blokowane przez „potykacze”. Jednak jej zdaniem można było osiągnąć pewien kompromis rozmawiając z właścicielami firm, a nie wysyłając im „agresywny list bez ostrzeżenia”.

– W centrum miasta działa wiele kawiarni, kafejek, restauracji czy innych firm, z których każda chce być zauważona. Jeśli nie będziesz się reklamował, ludzie pójdą do konkurencji. Ja sama dopiero zaczynam w tym miejscu, ale już widzę ile przeszkód piętrzy się przed właścicielami małych firm. Do tego musimy nieustannie konkurować z dużymi sieciami, które stać na inne formy reklamy – mówi Veronica.

Uważa ona, że zawarte w liście stwierdzenie, jakoby „potykacze” podlegały przepisom o zaśmiecaniu miasta jest ze wszech miar nieuczciwe. Co więcej, groźba usunięcia „potykaczy” przez władze Waterford może być traktowana jako zamach na swobodny rozwój małych firm działających w centrum miasta.

Z komentarza przedstawiciela władz miejskich wynika, że wystawienie „potykaczy”wymaga otrzymania specjalnego pozwolenia od Wydziału Planowania. Pozwolenie takie w wielu wypadkach wydaje się bezpłatnie, jeśli „potykacz” nie jest montowany na stałe oraz nie powoduje utrudnień dla pieszych czy kierowców.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.