Zakonnice z Lismore upiekły 150 000 hostii

150 000 hostii
fot. Extra.ie

Zakonnice z zakonu mieszczącego się w St Mary’s Abbey w Lismore otrzymały kilka miesięcy temu zamówienie na 150 000 hostii, które będą użyte podczas komunii w trakcie Światowego Kongresu Rodzin. Wypiek hostii rozpoczęto już w kwietniu, by zdążyć na kongres trwający w dniach 22-24 sierpnia.

W ubiegłym tygodniu zakonnice wyładowanym po brzegu vanem zawiozły hostie do Dublina, gdzie zostały one wykorzystane do udzielania komunii uczestnikom kongresu. Koszty wypieku, przygotowania i transportu zostały w całości pokryte przez zakon, jedyny cysterski zakon żeński w Irlandii.

Przełożona zakonnic, siostra Fiachra Nutty, stwierdziła, że były one zachwycone mogąc przyczynić się do sukcesu Światowego Kongresu Rodzin w ten sposób. Dodała, że tak ogromne zamówienie nie mogłoby być zrealizowane bez pomocy świeckich pomocników, którzy przez ostatnie kilka miesięcy zaangażowali się równie mocno co zakonnice.

Specjalistki od hostii

Zakon mieszczący się w St Mary’s Abbey co roku wypieka około trzech milionów hostii dla irlandzkich kościołów, szpitali i szkół. Ilość hostii na kongres nie byłą więc wielkim wyzwaniem dla zakonnic, jednak musiały one znaleźć dodatkowy czas w napiętym harmonogramie wypieków.

– Hostie robione są jedynie z mąki i wody zmieszanej według starego przepisu. Następnie hostie, w postaci cienkiego opłatka piecze się w specjalnym piecu. Kiedy są upieczone musimy jeszcze wyciąć idealne krążki i nadać im odpowiednią wilgotność. Każdy z etapów wymaga poświęcenia maksimum uwagi, a na koniec hostie trafiają do oceny i te które są wadliwe, zostają odrzucone – wyjaśnia cały proces siostra Fiachra.

Jej zdaniem najtrudniejszym etapem jest nie samo pieczenie, ale sprzątnie i czyszczenie blach na których wypieka się hostie. Przy zamówienia na kongres, trudne było także odpowiednie zabezpieczenie i załadowanie wszystkich 150 000 hostii do vana.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.