Zaledwie 6 milionów euro na Północne Nabrzeże

6 milionów euro
fot. Waterford in Your Pocket

Wczoraj, 26 listopada, rząd Irlandii ogłosił plany dofinansowania dla kilkudziesięciu projektów w całym kraju, między innymi dla przebudowy Północnego Nabrzeża w Waterford. Niestety z ponad dwudziestu milionów euro o jakie wnioskowały władze lokalne, rząd przyznał jedynie 6 milionów euro dotacji na ten cel. Dodatkowo władze Waterford otrzymają 1,35 miliona euro na przebudowę centrum Tramore.

Dotacja rządowa ma pozwolić władzom lokalnym na przygotowanie terenu pod inwestycję oraz na przebudowę układu dróg w pobliżu Północnego Nabrzeża. Znacznie mniejsza niż spodziewana dotacja może jednak odsunąć w czasie konieczne inwestycje i znacząco wydłużyć czas ich realizacji.

Zarówno radni, jak i urzędnicy miejscy spodziewali się, że rząd przychyli się do ich wniosku i przyzna pełne dofinansowanie w wysokości 20,1 miliona euro. Nadzieje te zostały szczególnie podsycone niezbyt pozytywnymi danymi gospodarczymi opublikowanymi w ubiegłym tygodniu. Według nich bezrobocie w Waterford utrzymuje się na poziomie 8,6% (o 2,9 punkta procentowego więcej niż średnia krajowa) i pozostaje jednym z najwyższych w kraju. Dodatkowo w ubiegłym roku w rejonie Waterford powstało zaledwie 600 nowych miejsc pracy, zamiast obiecanych 66 000.

Posłanka Mary Butler nazwała decyzję rządu „policzkiem wymierzonym Waterford” i zapowiedziała walkę w Parlamencie o dalsze dofinansowanie dla rozwoju miasta.

– Jeśli pierwszy wniosek o dotację na tak istotną inwestycję praktycznie upada, to nie wróży to dobrze na przyszłość. Nie rozumiem decyzji rządu, bo nie wiem czy teraz władze lokalne lub inwestor mają znaleźć brakujące fundusze, czy może zostaną one przyznane w ramach innych dotacji. Wiem, że wiele osób uważa, że bez znaczącego wsparcia rządowego projekt przebudowy nabrzeża umrze śmiercią naturalną – mówi posłanka Butler.

Jej zdanie podziela radny Eddie Mulligan, według którego projekt przebudowy Północnego Nabrzeża powinien być całkowicie wspierany przez rząd w Dublinie. Radny spodziewał się takiego wsparcia po tym jak projekt został włączony do rządowego programu Project 2040, na którego realizację przeznaczone ma być 105 milionów euro.

– 6 milionów woru to mniej niż 6% całkowitego budżetu Project 2040, a przebudowa nabrzeża w Waterford zaplanowana jest na kilka najbliższych lat. Moim zdaniem, aby zachować płynność finansową projektu należało go dofinansować sumą minimum 20 milionów euro – stwierdził radny Mulligan.

Według władz lokalnych i autorów projektu planowane dofinansowanie w wysokości 6 milionów euro wystarczy zaledwie na budowę mostu dla pieszych łączącego Ferrybank z centrum Waterford. Most ten jest kluczowy dla inwestycji, jednak nie obędzie się ona także bez poważnej przebudowy dróg dojazdowych oraz uzbrojenia terenu pod inwestycję. Na te cele jednak dotacja rządowa już nie wystarczy.

Możliwe dalsze dotacje

Zarządzający mieniem komunalnym w Waterford Michael Walsh stwierdził, że cieszy się z dofinansowania i jest pewien, że to tylko pierwsza transza z całkowitej dotacji rządowej, której kolejnych części można spodziewać się w roku 2019 i 2020.

– W sumie rząd do roku 2027 ma przeznaczyć 10 miliardów euro na ten i podobne projekty w całym kraju. Przyznana dotacja oraz fundusze z National Transport Authority pozwolą na zaplanowanie i rozpoczęcie inwestycji. W lutym przyszłego roku spodziewamy się kolejnej transzy dofinansowania, i wtedy będzie można przejść do fazy przebudowy i samej budowy – mówił Michael Walsh.

Dodatkowe 1,35 miliona euro władze Waterford otrzymają na przebudowę centrum Tramore, które ma stać się bardziej przyjazne pieszym i rowerzystom. Realizacja tego projektu rozpocznie się już w przyszłym roku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.