Złodzieje z poczty na Cleaboy za kratkami

Cleaboy
fot. WLR FM

Czterech mężczyzn, którzy w maju ubiegłego roku napadli na pocztę przy Cleaboy zostało uznanych za winnych i skazanych na kary od pięciu do sześciu lat pozbawienia wolności. Trzech z napastników jest mieszkańcami Waterford, chociaż nie ma stałego miejsca zamieszkania, natomiast czwarty pochodzi z Dublina.

Podczas rozprawy detektyw Michelle Byrnes prowadząca sprawę stwierdziła, że dzięki monitoringowi miejskiemu niemal każdy krok napastników był śledzony przez Gardę. Zostali oni złapani w kilkanaście minut po napadzie w prowizorycznej kryjówce w lesie Carriganore.

Do samego napadu doszło 3 maja 2018 o godz. 11.10, kiedy na pocztę w Cleaboy weszło trzech mężczyzn, podczas gdy czwarty czekał w samochodzie na zewnątrz. Jeden z napastników uzbrojony był w strzelbę z uciętą lufą, a drugi – w młotek, którym zaczął rozbijać szybę oddzielającą klientów od pracowników poczty.

W tym czasie w urzędzie pocztowym przebywały dwie pracownice oraz dwie klientki, w tym matka z dwójką małych dzieci. Nie zaważając na krzyki dzieci i kobiet napastnicy zaczęli domagać się pieniędzy i grozić zastrzeleniem wszystkich, którzy stawią opór.

Szybkie ujęcie dzięki monitoringowi

Według zapisu z kamer na poczcie cały napad trwał zaledwie 70 sekund. Po wyjściu z budynku trzech mężczyzn wskoczyło do czekającego na nich samochodu i odjechali w kierunku Outer Ring Road. Kilka minut później Garda otrzymała zgłoszenie o samochodzie płonącym w okolicach Knockhouse. Jednocześnie kierowcy jadący Outer Ring Road zauważyli czterech mężczyzn biegnących przez pola w kierunku kompleksu sportowego WIT na Carriganore.

Podczas obławy w pobliskim lesie Garda otrzymała wskazówkę od spacerowicza wracającego z Waterford Greenway, który zauważył mężczyzn chowających się za powalonymi drzewami. Po kilku chwilach cała czwórka napastników była w rękach Gardy.

W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli nie tylko torbę z pieniędzmi skradzionymi z poczty, ale także kluczyki do spalonego samochodu i ubrania, w których mężczyźni dokonali napadu. W sumie w trakcie napadu skradziono 42 755 euro, 950 dolarów i 1 200 funtów, jednak całą sumę udało się odzyskać po schwytaniu sprawców.

Dodatkowymi dowodami obciążającymi czwórkę mężczyzn były zapisy z kamer monitoringu, na których widać ich jak dzień wcześniej odwiedzają pocztę i planują drogę ucieczki.

Michael Tynan, który był kierowcą oraz Alan Wall, który nie używał żadnej broni podczas napadu zostali skazani na kary więzienia po pięć lat. Sędzia zawiesił im ostatnie 18 miesięcy kary pod warunkiem dobrego sprawowania i przestrzegania zasad nadzoru kuratorskiego.

Pozostali dwaj napastnicy – Conor O’Connor i Barry Walsh – otrzymali kary pozbawienia wolności na 6 lat, przy czym ostatnie 12 miesięcy kary zostało zawieszone. W trakcie procesu udało się jedynie ustalić, że to jeden z nich groził pracownicom i klientom poczty bronią, jednak żaden z nich nie przyznał się do posiadania i użycia broni palnej.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.