Złożono wniosek o pozwolenie na wydłużenie pasa startowego

wydłużenie pasa startowego
fot. SouthEast Radio

Zarząd lotniska w Waterford oficjalnie złożył wniosek do władz miasta i hrabstwa o wydanie pozwolenia na wydłużenie pasa startowego. Pas miałby zostać wydłużony o 470 metrów w kierunku północnym i o 350 metrów – w południowym. Jednocześnie zarząd wnioskuje o pozwolenie na poszerzenie pasa z 30 do 45 metrów oraz na budowę dodatkowego parkingu na ponad 200 samochodów.

Wniosek przewiduje również poszerzenie drogi kołowania, co ma umożliwić przyjmowanie większych samolotów i uruchomienie stałych lotów do lotnisk europejskich. Jeśli pozwolenie zostanie wydane i przebudowa lotniska dojdzie do skutku, pas startowy będzie mierzył ponad 2 000 metrów. Tym samym będzie wystarczająco długi, by przyjmować większość samolotów latających na trasach europejskich.

Od czerwca 2016 lotnisko w Waterford nie obsługuje żadnych stałych połączeń lotniczych, głównie ze względu na zbyt krótki pas startowy. Rok temu linia lotnicza Aer Southeast planowała uruchomienie połączeń do London Luton, Manchesteru i Birmingham, jednak nie otrzymała ona licencji na prowadzenie działalności z Waterford.

Liczne zabiegi lobbystyczne doprowadziły do podjęcia w grudniu decyzji na szczeblu rządowym o dofinansowaniu dla lotniska w Waterford, jednak do tej pory fundusze nie zostały uruchomione. Zdaniem Ministra Stanu Johna Halligana lotnisko ma wciąż szansę na otrzymanie dofinansowania, jeśli plan przedłużenia pasa startowego zostanie zaaprobowany.

Dłuższy pas oraz możliwość przyjmowania większych samolotów umożliwi uruchomienie stałych połączeń nie tylko z lotniskami w Wielkiej Brytanii, ale także w innych miastach Europy. Pozwoli to z kolei na przyciągnięcie do Waterford większych inwestorów, którzy będą mieli zapewniony łatwiejszy transport.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.