Zmiany przepisów dotyczących kierowców z „L”

Zmiany przepisówPod koniec ubiegłego roku weszły w życie przepisy zmieniające zasady prowadzenia samochodów przez osoby posiadające prawo jazdy z tzw. „L”.

Od końca grudnia Garda ma prawo zatrzymywać takich kierowców jadących bez osoby posiadającej pełne prawo jazdy oraz konfiskować ich pojazdy. Jednocześnie do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięte także osoby zezwalające na samotną jazdę kierowcom formalnie uczącym się jeździć.

Zmiany te nazwane zostały „Poprawką Clancy’ego”, ponieważ wprowadzono je po intensywnej kampanii prowadzonej przez Noela Clancy’ego, którego żona i córka zginęły w wypadku spowodowanym przez kierowcę z „L” jadącego bez opieki. Od chwili wypadku Noel Clancy starał się o zaostrzenie przepisów, by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.

– Od tragicznego wypadku, w którym zginęła moja żona i córka minęły już trzy lata. Dwa lata minęły od chwili, kiedy stanąłem na schodach sądu w Cork apelując do rządu, a w szczególności Ministra Shane’a Rossa i zmianę przepisów. Chciałem, by samo pozwolenie kierowcy z „L” na samotną jazdę było traktowane jak przestępstwo. Mam nadzieję, że nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na naszych drogach – mówił Noel Clancy w dniu wejścia nowych przepisów w życie.

Podobne nadzieje z nowymi przepisami wiąże Minister Transportu Shane Ross, który niemal od początku wspierał kampanię prowadzoną przez Noela Clancy’ego.

– Oby te nowe regulacje miały pozytywny wpływ na kulturę jazdy w naszym kraju. Właściciele pojazdów i posiadacze pełnych praw jazdy powinni zdać sobie sprawę jak niebezpieczne jest zezwalanie świeżym kierowcom bez doświadczenia na samotne siadanie za kierownicą. I nie ma tutaj znaczenia czy to są córki, synowi czy inni członkowie rodziny. Musimy w końcu zdać sobie sprawę, że osoby uczące się jeździć nie są jeszcze zdolne do jazdy bez nadzoru, bo nie posiadają prawa jazdy – mówił minister Ross.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.